Kadınca

Aile Ekonomisinde Nasıl Tasarruf Sağlanır?

0

Aile ekonomisinde tasarruf sağlamak, bütçe korunması ve çocuklarınızın geleceğine yatırım yapabilmek için önemli bir adım olacaktır. Dikkatli ve bilinçli bir şekilde yapılan tasarruflar sonucu önemli oranlarda birikim elde edilebilir ve hayallerin gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Ekonomik anlamda tasarruf edebilmek için her şeyden önce etkili bir bütçe planlamasının yapılması gerekir. Bunun için de aile üyelerine büyük sorumluluklar düşmektedir.  Çocuklara küçük yaşlardan itibaren tasarruf ve yatırım bilincini aşılayarak, gelecekleri için şimdiden sağlam temeller atabilirsiniz. Aynı zamanda sizin de onlar için iyi ve güçlü bir örnek olmanız şarttır.

İşte aile ekonomisinde tasarruf etmenin en önemli 6 adımı:

1- Gelir – Gider Dengesi

Aile üyelerinin sahip olduğunu düzenli gelirleri ve mali kaynakları üzerinden gelir – gider dengesini kurması, etkili bir tasarruf yöntemidir. Sağlıklı bir planlama ile gelir – gider dengesi iyi bir şekilde kurulabilir ve kısa süre içinde tasarruf yapmaya başlanabilir.

2- Gereksiz Harcamalar

Gereksiz yere yapılan harcamalar, birikim planlarını altüst eden en önemli etkendir. İhtiyaç olmadan sadece lüks için yapılan harcamalar belirlendikten sonra bunlar için ayrılan bütçe kesilmelidir. Bu sayede, hızlı bir şekilde birikim yapmaya başlanacaktır.

3- Birikim

Düzenli bir şekilde para biriktirmek ve önemli oranlarda tasarruf yapmak, hayallerinizi gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan birikime sahip olmanız için en gerekli adımdır. Aile ekonomisini düzenlemek ve tasarruf sağlamak için de birikim yapma yöntemlerini değerlendirmek gerekir. Bunun için yatırım yapabilir, emeklilik hesabı açabilir ya da döviz alabilirsiniz.

4- Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartları ile harcama yapılırken ilk anda hiç para harcanmıyor hissine kapılmak son derece normaldir. Ancak ödemelerin günü geldiğinde, ay boyunca biriken borçlar nedeniyle ciddi oranda ekonomik sıkıntılar ortaya çıkabilir. Ekonomik anlamda tasarruf etmek için yüksek meblağlı harcamalarınız için nakit kullanmayı tercih edebilirsiniz ya da kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak kredi kartının limitini düşürebilir ve harcamalarınızı bu yeni limit üzerinden sınırlandırabilirsiniz.

5- Faturalar

Aile ekonomisinde tasarruf yapmak için bir diğer adım ise faturalara dikkat etmek olacaktır. Ev içinde enerji tüketimi arttıkça ve dikkatsiz bir şekilde kullanıldıkça, eve gelen faturalar da o derece yüksek maliyetlerde olacaktır. Gereksiz yere açık bırakılan lambalar ve uzun süre suyun aktığı musluklar enerji tüketiminin çok fazla artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle lambaları ve musluklar başta olmak üzere gereksiz enerji salınımına neden olan cihazları, kullanılmadığı anlarda kapatmak faturalara olumlu şekilde yansıyacaktır.

 

10 Adımda Basit Güzellik Tüyoları

Previous article

Çocuk Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like

More in Kadınca