0

Şifalı bitkiler kullanılarak yapılan tedaviler alternatif tıp ya da tamamlayıcı tıp gibi isimlerle anılmaktadır. Çok eski dönemlerden beri kullanılan pek çok bitki, günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Bu bitkiler kimi bazen kimyasal ilaçların yapımında kimi zaman da direkt olarak kullanılmaktadır.  Bitkilere ilişin yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda, pek çok hastalığın ilaç kullanımına gerek kalmadan da tedavi edilebileceği ortaya çıkarılmıştır. Hatta bu bitkiler için şifalı bitkiler rehberi ve şifalı bitkiler ansiklopedisi bulunmaktadır. Peki bu şifalı bitkiler nelerdir?

Sifali Bitkiler Rehberi

Karayılan Otu

Karayılan otu, kadınsal hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılan bir bitkidir. Özellikle menopoz sonrasında ortaya çıkan ateş basmasını azaltıcı ve hormonları dengeleyici bir özelliğe sahiptir. Bunların dışında migren tedavisinde ve uyku bozukluklarında da kullanılabilir.

Adaçayı

Adaçayının kullanım alanı oldukça geniş şifalı bitkiler içindedir. Adaçayı yağı, konsantrasyonu artırır ve hafıza kaybının tedavi edilmesinde kullanılır. Gerginlik, stres, yorgunluk ve endişe gibi durumlarda tüketimi artırılabilir. Ayrıca bakteriyel enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Sifali Bitkiler ve isimleri

Ginseng

Özellikle uzak doğuda kullanılan şifalı bitkiler içindedir. Ginseng, merkezi sinir sisteminden kaynaklı rahatsızlıklarda etkin olarak kullanılır. Stresi azaltır, yorgunluğu alır ve uykusuzluk probleminin giderilmesinde etkilidir.

Kara Hindiba

İştahsızlık, karın ağrısı ve bağırsak gazının azaltılmasında etkilidir. Bağırsak hareketlerini hızlandırdığı da bilinmektedir. Enfeksiyondan kaynaklı hastalıklarda kullanılabilir. Salatalara, çorbalara ve çaylara ekleyerek kullanabilirsiniz.

Sifali Bitkiler Nelerdir

Zencefil

Ameliyat sonrası etkilerin azaltılmasında sıklıkla kullanılır. Mideden kaynaklı rahatsızlıklar ile kas ağrıları, adet krampları ve göğüs ağrılarının giderilmesinde faydalanılabilir. Ayrıca zencefil suyunun cilt problemlerine iyi geldiği de bilinmektedir.

Isırgan Otu

Genel itibariyle idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan kullanılan şifalı bitkiler içindedir. Isırgan otu sapı eklem rahatsızlıklarına iyi gelir ve etkili bir idrar söktürücüdür. Ek olarak, iç kanamaların tedavisinde kullanılır. Dolaşım bozukluğu, dalak büyümesi, alerji, diyabet, ishal ve endokrin bozuklukları tedavileri de diğer kullanım alanlarıdır.

Kadınların Tercih Ettiği 11 Meslek

Previous article

Beyazlatıcı Doğal Yüz Maskeleri

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like