0

Bebeklerin en zorlu dönemlerinden birisidir diş çıkarma dönemi. Bu dönemde çocuklar biraz daha huzursuz ve hassas olurlar. Bu yüzden ailelerin bu dönemde bilinçli ve hazırlıklı olması gerekir.

Ortalama olarak çocuklarda ilk diş yedinci ayda çıkmaya başlar. Bazı çocuklar 3.ayda erken diş çıkarmaya başlarken bazıların da ilk dişi 12.ay hatta sonrasına sarkabilir. Diş çıkarmada genellikle kalıtsal faktörler etkili rol oynar.

Belirtilere hazırlıklı olun

Diş çıkarma belirtileri, dişlerin çıkmaya başlamasından 2-3 ay önce ortaya çıkar. Bu belirtiler çocuktan çocuğa değişiklik gösterir.

Genellikle görülen belirtiler;

  • Ağrı: Diş çıkarma bazı bebeklerde şiddetli ağrıya neden olur. Bu dönemde eline geçen her şeyi ağzına sokarak diş etlerini rahatlatmaya çalışır.
  • Salya akması: Bebekler genellikle 3. aydan itibaren salya akıtır. Bu, diş çıkarma döneminde daha da artar. Çene ve ağız çevresinde cildin tahrişine bağlı kızarıklıklar olabilir.
  • Huzursuzluk: Çıkmakta olan dişler yüzeye yaklaştıkça diş etlerindeki ağrı da artar. Bu da haftalarca süren huzursuzluğa yol açar.
  • İshal: Diş çıkarma döneminde artmış tükürük salgısı nedeni ile bebek sulu kaka yapabilir ancak ikiden fazla dışkılamada mutlaka doktorla görüşülmesi gerekir.
  • Kulak çekiştirme yanak kaşıma: Dişetlerindeki ağrı buradaki sinirler boyunca kulaklara ve yanağa yayılabilir. Ancak bu dönemde kulak enfeksiyonundan şüpheleniliyorsa bir uzmana başvurmak gerekir.
  • Ateş: Diş etlerindeki inflamasyon nedeni ile diş çıkarma döneminde 38 C dereceye kadar çıkan ateşlenme görülebilir. Eğer ateş 38 C nin üzerine çıkarsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.
  • Uykusuzluk: Özellikle ilk diş ve azı dişler çıkarken gece boyunca deliksiz uyuyan bebeklerde bile gece uyanmaları başlayabilir. Bu durumu açlıkla ilişkilendirip yedirmeyin ve kendi kendine tekrar uyumasını sağlayın.
  • Diş etlerinde morarma ve kanama: Bazen diş etlerinde kanamalar olur ve kendiliğinden düzelir.
  • İştahsızlık: Diş çıkarmakta olan bebek bu dönemde beslenmeyi reddedebilir. Özellikle katı yiyeceklere başlamış bebek bir süre bu yiyeceklere ilgisizdir. Bu durum geçicidir bebek gerekli gıdayı sıvı besinlerle de alabilir diş çıktıktan sonrada iştah normale dönecektir.

Diş çıkarma döneminde bebeğinize daha fazla ilgi gösterin!

Bebekler bu dönemde daha fazla şefkat ve sevgiye ihtiyaç duyarlar. Daha fazla sevgi ve ilgi ile onun huzursuzluğu azaltılabilir. Bebeklerin özellikle soğuk diş kaşıyıcılar ile oynaması diş kaşıntısını azaltacaktır. Ancak dile ve dudağa yapışacağından donmuş olarak verilmemeli ve plastik yerine kauçuk diş kaşıyıcılar tercih edilmelidir. Yumuşak temiz ve soğuk bir bezle diş etlerine masaj yapılabilir.

Süt dişler çocukların düzgün konuşmasını sağlar

Süt dişlerinin en önemli görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Bunların da ötesinde süt dişleri kapladıkları alanı daha sonra kendi yerlerine gelecek dişler için korumakta kalıcı dişlere rehberlik yapmaktadır. Yine erken çürüyen dişler estetik sorunlar yaratmaktadır.

Bebeklerin dişleri çıkar çıkmaz fırçalanmaya başlanmalıdır. Çünkü süt dişleri normal dişlere oranla daha fazla organik madde içerirler bu nedenle de çürüklere karşı dirençsizdirler ve kolayca çürüyebilirler. Bu da çocuğunuzun kalıcı dişlerini olumsuz etkileyecektir.

Dişlerin erken çürümeleri önlemek için yapılması gerekenler;

• Bebeğin dişlerinin sabah ve akşam yatmadan önce yumuşak bir fırça ile sadece su ile fırçalanması gerekir. İki yaşından önce yutma riskinden dolayı macun kullanımı önerilmez. İki yaşından sonra çok az miktarda florlu diş macunu kullanılabilir.

• Çocuğun el becerisi, merakı ve ebeveynin tutumu diş fırçalama alışkanlığını belirler. Bu yüzden anne ve babaların da dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Çocuklara, biberon veya emzikler şeker, reçel gibi tatlı maddelere batırılıp verilmemelidir. Gece uyuyan çocuğa şekerli süt veya meyve suyu alışkanlığı kazandırılmamalıdır.

• Bebeklerin en azından ilk dört ay anne sütü ile beslenmeleri, ağız çevresindeki yumuşak doku ve kas fonksiyonlarının normal gelişimini sağlayacaktır.

• Biberonun neden olduğu çürümeleri önlemek için çocuklar, bir yaşından itibaren bardak ve kaşıkla beslemeye alıştırılmalıdır.

• Yine erken dönemde oluşacak diş çürümelerinden korunmak için besledikten sonra uyutmaya çalışarak, bebeklerin geceleri ağızda biberonla uyuma alışkanlıklarına engel olunmalı, biberondaki süte şeker bal, pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemeli ve dişleri çıkmaya başlaması ile gece ve sabah besledikten sonra temiz ıslak bir tülbent ile dişler temizlenmelidir.

Unutmayalım ki rutin diş hekimi kontrolleri sağlıklı dişler için ilk basamaktır. Solunum problemleri çene gelişimi üzerine olumsuz etki ettiğinden burundan değil de sadece ağızdan soluma gözleniyorsa muhakkak kulak burun boğaz uzmanına danışmak gereklidir.

Bebeğim Büyüyor: Ay Ay Bebek Gelişimi

Previous article

Bebek Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like