0

Gündemden düşmeyen sorunlardan birisi de çocuk kitaplarının içeriğindeki çocuğunuzun gelişimini ve psikolojisini olumsuz etkileyecek cümleler. Siz de yoğun bir hayat sürdüğünüz için muhtemelen çocuğunuzun okuduğu kitapları kontrol edemiyorsunuz. Gelin, birlikte bu konuya bir açıklık getirelim!

Öncelikle genel bir öneriyle başlamak istiyorum. MEB onaylı 100 temel eser çeşitli yaş gruplarına uygun sayfa sayısıyla , anlaşılabilir olarak uygun fiyatlara satılıyor. Bu kitaplar ilk tercihiniz olmalı. Bunları okumaları eğitim hayatında da  okuma alışkanlığı edinme konusunda da onları bir adım öne taşıyacak.

Yaş gruplarına göre spesifik önerilere gelelim şimdi.

7-10 yaş:

-Peter Pan

-80 Günde Devri Alem

-Alice Harikalar Diyarında

-Güliver’in Gezileri.

11-14 yaş:

İşte bu yaşlar çocuğunuzun kendi zevkinin oluşmaya başladığı, fantastik eserlere yöneldiği yıllar. Ergenlik döneminin de başlaması dolayısıyla izledikleri, okudukları şeylerde daha dikkatli olmanız gerekiyor. Bu başlıktaki en önemli uyarım çocuğunuzun okumak istediği kitabın ismini arama motorundan incelemeniz olacak, korku veya cinsellik içerdiğine dair bir bilgi görürseniz çocuğunuzu o kitaptan uzaklaştırın böylece sağlıklı gelişimini tamamlayabilir. Benim önerilerime gelirsek:

-Harry Potter

-Hobbit

-Labirent

-Açlık Oyunları

-Karanlık Zihinler Serisi

-Sherlock Holmes

14+:

Bu yaşlarda çocuğun anlama kabiliyeti yeterli olgunluğa geldiğinden Türk ve Dünya edebiyatındaki klasikleri okumasını sağlamak, şiir kitaplarına da yönlendirmek isabetli olacaktır.

-Reşat Nuri Güntekin Acımak

-Charles Dickens İki Şehrin Hikayesi

-Dostoyevski Beyaz Geceler

-Stefan Zweig  Satranç

-Cemal Süreya Sevda Sözleri

-Franz Kafka Dönüşüm

14+ yaş için paylaştığım eserlerde okumadığınız varsa siz de okuyabilirsiniz. Çocuğunuza ve size iyi okumalar dilerim!

Gün İçinde Kaç Kahve İçilmeli?

Previous article

Uzaktan Egitim Modeli

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like