Bebek/Çocuk BakımıSağlık/Bakım

Çocuk Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler

0

Çocuklar, kış aylarının gelmesi ile birlikte pek çok hastalık riskine karşı daha savunmasız hale gelebilirler. Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı kış günlerinde, hastalıklara karşı koruma sağlamak ve gereken önlemlerin alınması çok daha önemli olmaktadır. Üstelik içinde bulunduğumuz salgın döneminde, çocukların üst solunum enfeksiyonları gibi hafif atlatılabilir hastalıkların dahi oluşumu engellenmelidir. Peki, çocukları hastalıklara karşı korumak için ne yapılmalıdır?

Çocuklarda En Çok Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Bağışıklık sistemi yetişkinlerden daha hassas olan çocuklar, pek çok sağlık sorununa ya da mevsim değişikliklerine karşı daha korunmasız olabilirler. Bu yüzden de çocukları tehdit eden hastalık risklerini bilmek ve gereken tedavileri geciktirmeden uygulamak son derece önemlidir.  Kış mevsiminin başlaması ve havaların soğuması ile bulaşıcılık riski yüksek olan pek çok hastalığın yayılması hızlanmaktadır.

Çocuklar arasında en çok görülen hastalıklar ise genel olarak İnfluenza (Grip), Nezle, Bronşit, Zatürre (Pnömoni), Sinüzit, Obezite ve Skolyoz gibi sağlık sorunları olmaktadır.

Çocuk Hastalıklarına Karşı Alınacak Önlemler Neler?

Çocuklar arasında en sık görülen hastalıklar genellikle soğuk algınlığı ya da bulaşıcı hastalık kaynaklı hastalıklardır. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan sağlık sorunlarının çözümü ve korunma yolları daha basitken, bulaşıcı hastalıklar için alınması gereken önlemler dikkatle uygulanmalıdır.  Çocuk sağlığını en iyi şekilde korumak ve hastalıklara karşı gereken tüm önlemleri alabilmek için hazırladığımız önerilere göz atabilirsiniz.

1- Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Çocukların virüslere karşı direnç kazanması ve bağışıklık sistemini güçlendirebilmesi için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olması çok önemlidir. Anne-babaların çocuklarının beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi ve almaları gereken besinleri iyi takip etmeleri gerekmektedir.

2- Uyku Düzeni

Düzenli ve yeteri kadar uyuyan çocukların gelişimi, son derece sağlıklı ve hızlı olacaktır. Aynı zamanda, bağışıklık sisteminde de önemli oranda gelişmeler yaşanacaktır. İlkokul çağında yer alan çocukların günde en az 10 saat uyuması, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

3- Kişisel Hijyen Eğitimi

El ve yüzlerin yıkaması, dişlerin düzenli fırçalanması ve kıyafetlerinin temiz tutulması gibi kişisel hijyen kurallarının çocuklara iyi bir şekilde öğretilmesi gerekir. Kirli ellerle ağız ve buruna dokunmamak, dişlerin günde en az 3 defa fırçalamak, hapşırık ya da öksürük sırasında burun ve ağzı mendil ile kapatmak ve giysilerini temiz tutmak çocukların edinmesi gereken en önemli alışkanlıklardandır.

4- Çocukluk Dönemi Aşıları

Çocukların, çocukluk döneminde bulaşıcı özellik taşıyan hastalıklar için gerekli aşıları olmasına mutlaka dikkat edin. Çocukluk dönemi hastalıkları olarak kabul edilen kızamık, kabakulak ya da su çiçeği gigi hastalıkların etkisini azaltmak ya da bu hastalıklardan tamamen korunmak için mutlaka aşıların tamamlanması gerekir.

5- Spor

Son olarak, çocukların hayatında spora yer verilmelidir. Düzenli spor yapan çocukların, vücut direncinin güçlenecek ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savaşı kazanması mümkün olacaktır.

Aile Ekonomisinde Nasıl Tasarruf Sağlanır?

Previous article

Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Rehberi

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like