0

Kitap okuma alışkanlığı hala kişisel gelişimin en önemli adımlarından biri olmaya devam ediyor. Kitap okumak sadece yetişkinlerin değil, çocukların da gelişimde büyük rol oynuyor.
Birçok anne baba çocuklar için kitap önerileri konusunda araştırmalar yapıyor, küçük yaşlardan itibaren çocuklarına kitapları ve kitap okumayı sevdirmeyi amaçlıyor. Bu yazıda çocuğunuza okuma alışkanlığı kazandırabilmeniz için bazı ipuçlarına yer verdim.
Unutmayın kitap okuma alışkanlığı ailede başlar.

Okuma alışkanlığı kazandırmanın başlıca ipuçları:
* Kitapları çocuklarınızın yetişebileceği yerlere koyunuz. Odasına veya oyun odasına koyabilirsiniz. Bunlar boyama kitabı bile olsa fark etmez. Yeter ki kitaplar ile içli dışlı olsun dokunsun, hissetsin. Bu okuma alışkanlığı edinmesi için bir başlangıçtır.
* Her çocuğun mutlaka bir favori en sevdiği kitabı, hikayesi vardır. Çocuğunuzun sevdiği hikayeleri, kitapları tekrar tekrar okursanız onun için olumlu bir adım atmış olursunuz.

* Yatmadan önce çocuklarınıza mutlaka kitap okuyunuz. Bu onlar için iyi bir teşvik olacaktır. Böylelikle çocuğunuzla güzel bir vakit geçirirsiniz.
* Gün içinde çocuğunuz ile mutlaka konuşunuz. Okuduğunuz kitapları anlatmalarına müsaade ediniz. Böylelikle daha hevesli ve istekli olacaklardır.

* Çocuklarınıza iyi örnek olur, onların yanında kitap okursanız bu onlarda olumlu izler bırakacak ve hafızasına kazınacaktır. Kendinizin yapmadığı bir şeyi çocuktan istemek elbette ki yanlış olacaktır.
* İçinde alfabetik harflerin bulunduğu oyunları sıklıkla çocuğunuz ile beraber oynamanız onları motive edecektir.
* Kitap mağazalarına gidin. Özellikle AVM’lerde gezerken onunla sadece kıyafet ve oyun mağazalarına değil, kitap evlerine de girin. Ona hitap eden kitap reyonlarına yönelin ve incelemesini sağlayın. Beğendiği kitapları satın almaktan çekinmeyin.

* Çocuğunuza özel kitap kutusu hazırlayınız. Çocuğunuzla birlikte , onun zevk ve isteğine göre süslemeler yaparak kitaplarını koyabileceği bir kitap kutusu oluşturun. Bu onun çok hoşuna gidecektir.
* Beraber bir kitap günlüğü tutabilir, okuduğu kitap ve yazarları buna yazıp onlara yıldız vererek puanlandırma yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem onun daha çok kitap okumasını sağlayacak ve günlüğünü doldurması için isteklendirecektir.

Not: Çocuk kulağından değil, gözünden terbiye edilir.
Duyduğunu değil, gördüğünü uygular.

EVDE NASIL DAHA VERİMLİ ÇALIŞILABİLİR?

Previous article

Neden Pilates?

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like