Bebek/Çocuk Bakımı

Doğum Hakkında Az Bilinen Gerçekler

0

Doğum anı ile ilgili her kadın kendi hikayelerini anlatır. Anne – babaların heyecanla gün saydığı doğum anı geldiğinde, sakin ve bilinçli davranmak son derece önemlidir. Mutluluk verici olduğu kadar oldukça hassas bir andır. Doğum sırasında annenin sadece doğuma odaklanması ve tüm olumsuz düşüncelerden, endişelerden uzaklaşması şarttır.

Normal doğum yöntemi ile çocuk sahibi olacak annelerin, doktorun direktiflerine ve önerilerine kulak vermesi, yönlendirmesi kapsamında nefes alıp vermesi ve ıkınması gerekir.  Sezaryen doğumda da ise yine doktoru ve anestezi uzmanını dinlemek önemlidir. Peki, doğumla ilgili pek söylenmeyen ve az bilinen gerçekler yok mudur? Hazırladığımız yazıda doğum hakkında az bilinen ve anne adaylarını ilgilendiren önemli gerçekleri paylaştık.

1- Tahmin edilen doğum tarihi her zaman tam olarak doğru belirlenemez. Hamilelik dönemi, genel olarak 9 ay 10 günlük bir süreci kapsar. Ancak hamile kadınların sadece % 5’lik bir oranı, doktorların tam tahmin ettiği tarihte doğum yapabilmektedir. Bu oran da hayli düşüktür.

2- Doğumun acısız  ve ağrısız geçmesi, çok nadir yaşanan bir durumdur. Yine de son yapılan geliştirmeler ve farklı yöntemler ile doğum sancısının şiddetini azaltmak mümkün olabilmektedir.

3- Epidural anestezi, anne adaylarını büyük ölçüde rahatlatan bir yöntem olsa da tamamen hissizlik yaratmaz ve ağrının tümüyle yok olmasını sağlamaz.  Çoğu epidural işlemde, orantısız uyuşmalar yaşanabilir ve bazı kadınlarda büyük oranda hissiyat kaybedilmez. Epidural yöntem, dayanılmaz ağrıları hafifletmek adına etkili olmaktadır. Bunun yanında, acısız doğuma neden olmaz.

4-  Anne adaylarını en çok endişelendiren bir diğer durum ise büyük tuvaletle ilgili problemlerdir. Bu durumun yaşanması, son derece doğaldır. Her kadının başına gelebilecek bir durum olan tuvalet sorunu için utanmak ya da çekinmek için hiçbir sebep yok.

5- Bebek doğduktan sonra doğumun tamamen bittiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Doğumdan sonra bir de bebeğin plasentasının çıkabilmesi için annenin tekrar çabalaması gerekir. Ancak plesantasının çıkışı, doğuma oranla daha az ağrılıdır.

6-  Doğum yaptıktan sonra annelerin eve gidebileceğinden emin olabilmek için doktorun belirli muayeneleri tamamlaması gerekir. Aynı zamanda kanamanın tamamen durduğundan emin olmak için hemşireler tarafından rahmin normal boyutlara dönmesini sağlayacak bir masaj yapılır. Bu masaj başta biraz rahatsız edici olabilir ve ağrıya neden olabilir, ancak zaman içinde alışılacaktır

7- Doğum sonrasında belirli oranlarda ve sürelerde kanamaların olması son derece doğaldır. Bu durum ciddi boyutlara varmadığı sürece doktor kontrolüne gerek yoktur.

Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Rehberi

Previous article

Şeftali Reçeli Tarifi

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like