0

Kafa, insan vücudunda en hızlı gelişen ve büyüyen bölümünü oluşturuyor. Doğumda bebeğin kafası vücudun 1/4 oranında iken, bebeğin vücudunun büyümeye başlaması ile birlikte bu oran da azalmaya başlıyor. Başın büyüklüğü beynin ve kafatası kemiklerinin büyüme şekliyle doğru orantılı olsa da bazen kafada şekil bozuklukları görülebiliyor. Düz kafa sendromu ile ilgili detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Düz kafa sendromunun görülme nedenleri

Bebeklerde sık görülen kafa şekil bozukluğu düz kafa sendromu olarak da bilinen plagiosefalidir. Düz kafa sendromu sıklıkla bebeğin kafasının dış etkenler nedeniyle anormal bir şekil almasından kaynaklanır. Başın aynı bölgesine sürekli uygulanan basınç bebeğin kafa şeklinde doğrudan etki edecektir. Bebeğin kafasında meydana gelen asimetrik şekil bozukluğu, doğumdan sonra veya ilk aylarda kendini belli eder. Bebekte kafa şekil bozukluklarına ve kafanın bazı bölümlerinde düzleşmelere neden olan etmenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Gebelikte annenin amnios sıvısının az olması
  • Çoğul gebelikler
  • Hamilelikte karın içinde sıkışık bir ortam olması
  • Bebeğin anne karnındaki pozisyonu
  • Doğum sonrası bebeğin yatış pozisyonu
  • Bebeğin fazla iri olması
  • Doğum şeklinin sezaryen ya da normal doğum olması

Bebeklerde düz kafa sendromuna yol açabilen durumlardan biri de tortikolis olarak adlandırılan eğri boyundur. Genelde doğum travması sonucu boyun kasının içinde kanama olması, boyunda eğrilik ve başın bir yöne doğru eğilmesi ile sonlanabilir. Tortikolis olarak adlandırılan bu durum da düz kafa sendromuna yol açar.

Bebeğin sürekli sırtüstü uyuması kafada düzleşmeye yol açıyor

Hayatın ilk 1-2 aylık dönemi içerisinde bebeklerin kemik yapısı oldukça yumuşak olur. Bebeklerin kafa kemiklerinin birleşme noktalarının arasında bıngıldak olarak adlandırılan bağ dokudan oluşmuş bölgeler bulunur. Her bebeğin başında bu yumuşak bölgeler vardır. Bu sebeple bebeğin başının belli bir bölümüne devamlı olarak aynı basınç uygulanırsa kafa düzleşmeye başlayabilir. Sürekli sırtüstü yatırılan bebeklerde de başın arka kısmı düzleşebilir. Bu durum nadiren kraniosinostoz olarak da adlandırılan kafa kemiklerinin arasındaki açıklığın erken kapanmasıyla da meydana gelebilir.

Düz kafa sendromunda; bebeğin kafasının arkasında sağ veya sol tarafındaki düzlük ile aynı yönde ileriye doğru bir çıkıklık gözlemlenir. Bu çıkıklık aynı şekilde alın bölgesinde de olabilir. Bu durumlar hastalığın karakteristik özelliğidir. Bebeğin kulakları da kafasının arkasındaki düzlüğün olduğu yöne doğru kayabilir.

Erken tanı konulup tedavi planlanmalı

Bebeklerde pozisyona bağlı meydana gelen düz kafa sendromu tedavi edilebilir. Ancak öncesinde bu sendroma yol açan sebepler öğrenilmeli ve altta yatan başka bir patolojik durumun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bebek her muayene edildiğinde uzman hekimin bebeğin kafa şekline ve yatış pozisyonuna çok dikkat etmesi gerekir. Düz kafa sendromu tanısı ilk 6 aylık dönemde belirlenebilir. Her hastalıkta olduğu gibi bu sendromda da erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Böylece tedavi süreci daha kolay ve kısa süreli olur. Bebeğe tanı koyulduktan sonra düzenli aylık incelemelerle kafa şeklinin normale dönüp dönmediği kontrol edilmelidir.

Tedavi 1 yaşa kadar uygulanmazsa kalıcı olabiliyor

Bebekteki düz kafa sendromu çocuk 1 yaşına gelene kadar önlenmezse, asimetrik kafa yapısı kalıcı hale gelebilir. Bu sebeple bebeğin kafa yapısını düzeltebilmek için yapılması gereken yöntemlere mutlaka uyulmalıdır. Öncelikle bebeğin yatış pozisyonu sürekli değiştirilmeli, bebeğin kafasının hep aynı yöne yatması engellenmelidir. Örneğin bebeğin başını olduğu yerden tersine çevirmesini sağlamak için ilgisini çekecek oyuncaklar yatağına asılabilir. Eğer bebeğin kafasında oluşan düzlüğün sebebi tortikolis yani eğri boyun ise düzenli olarak boyun egzersizleri ve masaj yapılmalıdır. Bu egzersizler uzman hekimin belirttiği şekilde ve dikkatlice bebeğe uygulanmalıdır.

Bebeklere ilk hafta itibarı ile D vitamini düzenli olarak verilmeye başlanmalıdır. Kafa şekli bozulan bebekler için orta bölümü delik olan özel bir yastık da kullanılabilir. Kafa şekli aşırı derecede bozuk olan bebeklerde kafa şekillendirici başlıklar ya da bantlar kullanılabilir. Bu yöntem genellikle bebek 4-6 ay arasındayken faydalı olur ve 10. aydan sonra yeterli gelmez. Başlıklar ve bantlar mutlaka uzman hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Gebelikte En Merak Edilen 7 Soru

Previous article

Bebeğim Büyüyor: Ay Ay Bebek Gelişimi

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like