0

Sadece kendi tecrübelerimden yola çıkarak yazdığım bu metinde maddeler halinde ilerleyeceğim

 1. Güne erken başlamak: Güne erken başladığınızda hava kararana kadar da uzun süreniz olacağından daha fazla işle meşgul olabiliyorsunuz
 2. Sabah rutini oluşturmak: Bu yöntem ilk başlarda sizi zorlamayacak şekilde düzenlenmelidir. Örneğin amacınız uyandıktan sonra 15 dakika sabah sporu yapmaksa ilk hedefiniz: ”Her sabah beş mekik çekeceğim.” olabilir. Böylece bir konuyu düzene soktuğunuzda diğerleri de arkasından gelecektir.
 3. Evinizin görünür yerlerine size yapmanız gerektiğini bazen tatlı bazen de sert dille hatırlatan notlar bırakabilirsiniz.
 4. Çalışmanızı da belirli bir saate ya da rutine bağlayabilirsiniz. Her gün yakın saatlerde uyandığınız sürece problem yaşamazsınız. Örneğin ”sabah 10.00’da çalışacağım demek yerine ”her gün sabah kahvemi içtikten hemen sonra çalışmaya başlayacağım” diyebilirsiniz.
 5. Kendinize belirli hedefler koyup hedefleri gerçekleştirdiğiniz takdirde kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Örneğin, ”bu hafta bütün işlerimi bitirirsem hafta sonu arkadaşlarımla dışarda görüşebileceğim.” şeklinde cümleler kurabilirsiniz.
 6. Alarmınız çaldığında kalkıp geri yatma alışkanlığınız varsa ayaklanınca ilk olarak pencereyi ve perdeyi açarak kendinizi güneş ışığıyla uyanmaya zorlayabilirsiniz.
 7. Telefonda fazla zaman geçiriyorsanız sosyal medya kullanımınızı sınırlayabilirsiniz. Bunun için pek çok platformda çeşitli uygulamalar mevcut.
 8. Çalışırken saate bağlı ya da saatten bağımsız olarak uykusuzluk çekiyorsanız sizi uyandırabilecek ancak kafanızı karıştırmayacak müzikler dinleyebilirsiniz.
 9. Evdeki gürültüden rahatsız oluyorsanız kulak tıkacı satın alabilirsiniz. Bu öneri sessiz ortamda çalışmayı tercih edenler için uygun olacaktır.
 10. Bilgisayar ekranına uzun süre bakmanız gereken bir işle uğraşıyorsanız ve gözlerinizin yorulduğunu hissediyorsanız göz doktorunuza başvurarak size uygun bir gözlük edinebilirsiniz
 11. Pomodoro tekniğini kullanarak kısa bir sürede daha fazla verim alabilirsiniz
 12. Her gün ve her hafta başı işinize ya da dersinize başlamadan önce renkli kağıt kalemlerle günlük / haftalık planlar hazırlayabilirsiniz. (Bu maddeye 10 dakikadan uzun süre harcamamalısınız)
 13. Kahveyi çok fazla tüketmemek adına siziuyanık tutmaya yardımcı olabilecek bitki çaylarına, meyvelere bakabilirsiniz. Yeşil Çay ile yeşil elma benim uyanmama yardımcı oluyordu.
 14. Son olarak eğer gerçekten o işi yaptıktan sonra alacağınız sonuca değeceğini düşünüyorsanız ertelemeyin.

Uzaktan Egitim Modeli

Previous article

Çocuklara Kitap Okutma Yolları

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like

More in Akademik