0

COVID-19 salgını yüz yüze ilişkiyi sınırlamaya devam ederken, çoğumuz iş arkadaşları, aile ve arkadaşlarla iletişim halinde kalmak için görüntülü görüşmelere güveniyoruz – ve eğer siz de mali zorluklarla karşılaşıyorsanız, ücretsiz en iyisidir . Zoom, video konferans uygulamaları listesinin başında yer almaya devam ediyor, ancak diğerleriyle çevrimiçi olarak ücretsiz olarak tanışmanıza izin verecek bir dizi uygulama var.

En iyi bilinen video konferans uygulamalarından birkaçının yanı sıra, görüntülü arama özellikleri içeren birkaç popüler metin sohbet uygulamasını listeledik. Bunların çoğunun halihazırda ücretsiz sürümleri olsa da, bazıları şu anda evden çalışan veya çevrimiçi olarak arkadaşlarını ve akrabalarını kontrol etmek isteyenler için ek özelliklere erişim sunuyor.

Facebook, WhatsApp ve FaceTime gibi görüntülü sohbetler yapmanıza izin veren dahil etmediğimiz bir dizi uygulama var. Onları dışarıda bıraktık çünkü tüm katılımcıların belirli bir sosyal ağın (Facebook, WhatsApp) üyesi olmasını veya belirli bir cihaz türü (yalnızca Apple’a özel olan FaceTime) kullanmanı gerektiriyorlar. Ayrıca, uygulamayı indirmenize gerek kalmadan katılmanıza izin veren uygulamalara odaklanmaya çalıştık (ev sahibi siz değilseniz).

Kendi tarzınıza ve arkadaşlarınızın tarzına ne kadar uyduklarını görmek için bir veya iki tanesini kendiniz denemek iyi bir fikirdir. Ancak bu liste, başlamak için iyi bir yerdir.

YAKINLAŞTIRMA

EN POPÜLER GÖRÜNTÜLÜ TOPLANTI UYGULAMASI

yakınlaştırma
Zoom’un kullanım kolaylığı ve birçok özelliği onu çok popüler hale getirdi.

Zoom, büyük ölçüde kullanımı kolay arayüzü nedeniyle en iyi bilinen video konferans uygulamalarından biri haline geldi. Başlangıçta şirket Zoom’u çoğunlukla kurumsal kullanım için zorladı, ancak aynı zamanda bireyler için ücretsiz bir temel sürüm de sağladı. İlk başta, Zoom ticari olmayan kullanıcılar arasında aniden popülerliğini beklemediği için, gizlilik ve güvenlik ile ilgili birkaç yanlış adım vardı. Bununla birlikte, şirket bu sorunları gidermek için hızlı bir şekilde bir dizi değişiklik ve güncelleme yaptı (en son, ücretsiz kullanıcıları için uçtan uca şifreleme dahil ). Ve popülerliği zarar görmüş görünmüyor .

Zoom’un ücretsiz sürümü 100’e kadar kullanıcının buluşmasına izin verir, ancak ikiden fazla kişinin katılabileceği toplantılarda 40 dakikalık bir sınır vardır ve bu, çoğumuz için oldukça sınırlayıcıdır. Bu yazı itibariyle Zoom, şu anda evde çalışanlar için özel bir teklif sunmuyordu, ancak yeni kullanıcılara yardım ve tavsiye sunan bir sayfası var .

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 100 katılımcıya ev sahipliği yapın
 • Sınırsız bire bir toplantı
 • Grup toplantılarında kırk dakika sınırı

SKYPE ŞİMDİ TANIŞIN

ÇEVRİMİÇİ ARAMALAR İÇİN UZUN SÜREDİR DEVAM EDEN BİR YOL

Skype
Artık Microsoft’un bir parçası olan Skype, VoIP özelliklerine video konferans özelliğini ekledi.

Skype, beta sürümü 2003’te piyasaya sürüldüğünden beri bire bir görüşmeler için başvurulan bir platform olmuştur. Şimdi Toplantı özelliği (uygulamanın sol tarafındaki “Şimdi Toplantı Yap” düğmesi seçilerek erişilir) video konferansa izin verir; 50 kişiye kadar toplantılarda zaman sınırı olmadan buluşabilir.

Ayrıca, hizmete gerçekten kaydolmak zorunda kalmadan ücretsiz bir görüntülü toplantı oluşturmanıza izin veren ayrı bir sayfa da vardır . Bununla birlikte, uygulamayı kullanarak daha fazla özellik elde edersiniz, bu nedenle ücretsiz bir hesaba kaydolmak konusunda sorun yaşıyorsanız, bunu yapmanız daha iyi olur.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • Aramayı 30 güne kadar kaydedin
 • Arka planı bulanıklaştırabilir (uygulamanız varsa)
 • Sunuları paylaşın
 • 50 katılımcıya kadar, zaman sınırı yok

CİSCO WEBEX

SAĞLAM BİR FREEMİUM SÜRÜMÜNE SAHİP KURUMSAL BİR UYGULAMA

Cisco Webex
Cisco Webex, tanınmış bir iş konferansı uygulamasıdır.

Webex, 90’lardan beri var olan bir video konferans uygulamasıdır; Cisco tarafından 2007’de satın alındı. Esas olarak bir iş uygulaması olarak bilinmesine ve hizmet veren şirketlere odaklanmaya devam etmesine rağmen, incelemeye değer oldukça cömert bir ücretsiz sürümü var. Mevcut acil durum için, freemium versiyonun özelliklerini 50’den 100 katılımcıya genişletti ve 50 dakikaya kadar görüşebilirsiniz.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 100 katılımcıya kadar
 • Her toplantı için 50 dakikaya kadar
 • Toplantıları kaydedebilir ve yerel olarak kaydedebilir

GOOGLE BULUŞMASI

ŞİMDİ GMAİL SAYFANIZDA ÖNE ÇIKIYOR

Google Buluşması
Google Meet kısa süre önce Gmail kullanıcılarına sunuldu.

Yakın zamana kadar, Google Meet (eski adıyla Hangouts Meet) yalnızca eğitimciler ve Google’ın ücretli hizmeti olan G Suite’e abone olanlar tarafından kullanılabilirdi. O zamandan beri, Google Meet’i ücretsiz Gmail hizmetinin tüm kullanıcıları için kullanılabilir hale getirdi – aslında, Gmail çevrimiçi uygulamasının sol tarafına Meet’e bir bağlantı ekledi (ve bunu mobil uygulamalarına da sunuyor ).

Meet, iş arkadaşlarınız, arkadaşlarınız ve ailenizle görüntülü sohbet etmenin çok basit bir yolunu sunar. Başlamak için, Meet’e gidin, “Bir toplantıya katılın veya başlayın” seçeneğini tıklayın, toplantıya bir ad verin (isterseniz) ve davetiyelerinizi gönderin. Google Takvim’i kullanarak da bir toplantı planlayabilirsiniz ve Google, girişi kabul etme veya reddetme gibi bir dizi güvenlik özelliği içerir .

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 30 Eylül’e kadar sınırsız toplantı süresi; daha sonra 60 dakikalık sınır
 • 100 katılımcıya kadar
 • Teklifler gürültü engelleme özelliği

MİCROSOFT TEAMS

YALNIZCA İŞ İÇİN DEĞİL, YENİ BİR MOBİL SÜRÜM

Sohbetler metin, fotoğraf ve ses içerebilir.
Sohbetler metin, fotoğraf ve ses içerebilir.
Takımların görüntülü toplantı özellikleri temel ancak etkilidir.
Takımların görüntülü toplantı özellikleri temel ancak etkilidir.

Microsoft Teams, Slack’e rakip olarak oluşturuldu ve Office ekosisteminin bir parçasıysanız özellikle iyi bir fikirdir. Yakın zamana kadar, esas olarak iş kullanımına odaklanmıştı. Bununla birlikte, Microsoft şimdi üç parçalı takımından çıktı ve iPhone ve Android cihazlarda (henüz masaüstü yok) çalışan ve herkesin 20 kişiye kadar sohbet etmesine, konuşmasına veya görüntülü toplantı yapmasına olanak tanıyan ücretsiz kişisel bir Teams sürümünü tanıttı. . Kullanmak için Microsoft ile bir hesap oluşturmanız yeterlidir.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 20 kişiye kadar gruplar oluşturun
 • Ekranınızı paylaşabilir
 • Metin sohbetleri fotoğraf ve ses dosyaları içerebilir

GOOGLE DUO

BİRE BİR İÇİN EN UYGUN MOBİL UYGULAMA

Google Duo
Google Duo’nun çok basit bir web arayüzü var.

Google’ın yalnızca tek bir basit video konferans uygulaması sunmasını beklemiyorsunuz, değil mi? Google Meet’in (yavaş yavaş Hangouts’un yerini alan ve başlangıçta esas olarak iş kullanıcıları için olması amaçlanan) yanı sıra, Google ayrıca bir tüketici uygulaması olarak oluşturulmuş mobil uygulaması Duo’ya da sahiptir. Şirket kısa süre önce Duo’ya davet bağlantıları ve çok basit bir web arayüzü ekledi . Buna ek olarak, uygulama artık 12 katılımcıya kadar gruplar oluşturmanıza izin veriyor (ancak yalnızca mobil sürümlerinde). Tüm katılımcılar daha geniş kullanım için sorun olabilecek Duo kullanıcıları olmalıdır.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • Bir mesaj kaydedebilir
 • 12 kişiye kadar gruplar oluşturun
 • Uçtan uca şifreleme kullanır

HANGOUTS

YAVAŞ YAVAŞ GÜN BATIYOR AMA YİNE DE KULLANIŞLI

Google Hangouts
Google Hangouts yavaş yavaş gün batımına uğruyor, ancak kullanmak isterseniz hala kullanılabilir.

Son olarak, şirket, özellikle Meet’i kullanmaya teşvik edilen G Suite kullanıcılarına ve kurumsal müşterilere bu sürümü tanıtmasa da, hâlâ mevcut olan “klasik” sürüm Google Hangouts.

Tüm söylenenler, kendinizi eski moda hissediyorsanız, Gmail veya G Suite Basic kullanıyorsanız en çok 10 kişiyle görüntülü sohbet etmek için Hangouts’u kullanabilirsiniz (iş veya eğitim G Suite versiyonları). Çok fazla ek özellik yok. Metin mesajları ekleyebilir ve ekranları paylaşabilirsiniz, ama hepsi bu. Yine de, hızlı ve kolay bir şekilde istiyorsanız, bu incelemeye değer.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • Gmail kullanıcıları için en fazla 10 katılımcı
 • Sesli görüşmelerde 150’ye kadar katılımcı olabilir

STARLEAF

ÜCRETSİZ TEMEL SÜRÜMÜ OLAN BİR KURUMSAL TOPLANTI UYGULAMASI

Starleaf
Starleaf, ücretsiz bir sürümü olan bir kurumsal uygulamadır.

Şirket değilseniz, StarLeaf’i duymamış olabilirsiniz. Büyük şirketler için bir platform – web sitesinde fiyat belirtmeyen türden; bir satış görevlisini aramanız gerekir. Ancak artık pandemi sırasında iletişimde kalmaya çalışanlar için temel video ve mesajlaşma ürününü ücretsiz olarak sunuyor.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 20 katılımcıya kadar
 • Her toplantı için kırk altı dakika

JİTSİ TANIŞMA

BİRÇOK ÖZELLİĞE SAHİP AÇIK KAYNAK

Jitsi Tanışma
Jitsi Meet, kullanımı kolay, açık kaynaklı bir video platformudur.

Başka bir “muhtemelen duymadınız” video konferans uygulaması olan Jitsi Meet, yalnızca siteye gidip “Git” i tıklayarak çevrimiçi olarak kolayca buluşmanıza olanak tanıyan açık kaynaklı bir platformdur. Teknik olarak daha eğilimliyseniz, Jitsu Videobridge aracılığıyla kendinizinkini oluşturabilirsiniz , ancak çoğu insan sohbet, oturum kaydı (Dropbox’a) gibi daha iyi bilinen uygulamalarda bulunan birçok özelliği sunan hızlı web sürümünden memnun olacaktır. ) ve asi katılımcıları “atma” yeteneği.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • 75’e kadar katılımcı (en iyi deneyim için 35’e kadar)
 • Genel veya özel sohbet
 • Arka planı bulanıklaştırabilir (şu anda beta sürümünde)
 • Slack, Google Takvim ve Office 365 ile entegre olur

VASITASIYLA

DÖRT KATILIMCIYA KADAR TEK TOPLANTI ODALARI

Vasıtasıyla
Whereby’nin ücretsiz sürümü oldukça sınırlıdır, ancak bazı eğlenceli özelliklere sahiptir.

Whereby’nin ücretsiz sürümü, burada bahsedilen bazılarına kıyasla oldukça sınırlıdır. Size odaları kilitleyebilmenin yanı sıra en fazla dört katılımcı içeren tek bir toplantı odası kullanma olanağı sağlar (katılımcılar giriş için “kapıyı çalmalıdır”). Her odanın seçebileceğiniz kendi URL’si vardır, bu harika – bu adı daha önce kimsenin almadığını varsayarsak. (Örneğin, whereby.com/testroom’u denedim ve zaten çekildiğini gördüm .) Ama aynı zamanda bir sohbet işlevi de var, bir ekranı paylaşmanıza, kullanıcıları sessize almanıza veya çıkarmanıza olanak tanıyor ve bazı eğlenceli emojileri var. Aklınızda daha fazla kişi varsa, Pro sürümü (ayda 9,99 ABD doları), üç toplantı odasında oda başına 12’ye kadar katılımcı sunar.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • Ücretsiz sürümde en fazla dört katılımcı
 • Ekran paylaşımı
 • YouTube entegrasyonu
 • Odaları “kilitleyebilme”

BAŞAK

BASİT BİR VİDEO KONFERANS ÖZELLİĞİNE SAHİP BİR E-POSTA UYGULAMASI

Spike vide uygulamasının çok basit bir arayüzü var.
Spike vide uygulamasının çok basit bir arayüzü var.

Spike , geçen yıl incelediğimden bu yana ortak çalışma özellikleri ekleyen bir e-posta uygulaması . Çevrimiçi toplantılara yönelik mevcut taleple birlikte, şirket yakın zamanda repertuarına video konferans ekledi. Özelliğin kullanımı çok kolaydır, özellikle kullanmak için herhangi bir şey kaydetmeniz veya yüklemeniz gerekmediğinden. Sadece video konferans bağlantı gitmek , isteğe bağlı olarak bir toplantı konusunu adınıza yazın ve. Toplantı URL’si daha sonra panonuza kopyalanır veya e-posta yoluyla bir davet gönderebilirsiniz. Bu uygulamada birkaç ekstra var: Ekranınızı paylaşabilir veya bir emoji yapıştırabilirsiniz, ancak bu kadar ve toplantı sahibinin toplantı üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Katılımcı sayısı veya toplantı süresi konusunda herhangi bir sınırlama yoktur.

DİKKATE DEĞER ÖZELLİKLER

 • Basit arayüz
 • Katılımcılar veya toplantı saatlerinde sınır yok

DAHA FAZLA ALTERNATİF

RemoteHQ , Talky , Highfive ve 8×8 (2018’de Jitsi’yi satın aldı) dahil olmak üzere, bu Twitter başlığında listelendiği gibi, çok çeşitli başka Zoom alternatifleri var . Bunlardan bazılarının ücretsiz sürümü yok; örneğin, daha iyi bilinen bir seçenek olan BlueJeans , 50’ye kadar katılımcıyla sınırsız süreli toplantılar için ayda 9,99 dolardan başlıyor.

Slack esas olarak metin sohbeti için ayarlanmıştır, ancak size sesli ve görüntülü görüşme yapma olanağı da sağlar. Slack’in ücretsiz sürümündeyseniz, bir kişiyle video görüşmesi yapabilirsiniz. Ancak, bire bir görüşmenin aksine, birkaç kişi arasında bir toplantı düzenlemek ve bunu ücretsiz yapmak istiyorsanız, bir alternatif aramanız gerekir.

En fazla sekiz kişinin sohbet etmek için sanal bir oda kullanmasına izin veren popüler bir tüketici uygulaması olan Houseparty’den özel olarak bahsedilmelidir . Aslında, herkes bir arkadaşının çevrimiçi oturumuna davetiye olmadan girebilir (ancak davetsiz misafirleri önlemek için odanızı “kilitleyebilirsiniz”). Ancak, tüm katılımcıların onu kullanmak için kaydolmasını talep eder – ve kayıt adınızı, e-posta adresinizi, doğum tarihinizi ve telefon numaranızı içerir. Bu yüzden önerilerimiz arasına dahil etmedik.

İrmikli Şekerpare

Previous article

Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

Next article

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

You may also like