0

Hırvatistan yüzyıllardır Doğu ve Batı arasında bir dönüm noktası olmuştur. Bir zamanlar bir Yunan kolonisi, daha sonra bir Roma eyaleti: Hırvatistan Bizans, Osmanlılar, Napolyon ve Avusturya-Macarlar tarafından etkilenmiştir. Hırvatistan’ın farklı ve çalkantılı mirası, ülkeyi gerçek bir kültürel mücevher haline getirdi; bu dönemlerin etkileriyle zengin zenginliği.

Kaleler, kiliseler ve tiyatrolardan yemek, şarap ve müziğe kadar, Hırvat kültürünün dozunu almak için ziyaret etmeniz gereken dokuz yerin bir listesini hazırladık.

 

 

1- Rijeka, AB Kültür Başkenti 2020

Neden seviyoruz: Rijeka, etkileyici neoklasik mimariye, canlı bir şehir merkezine ve canlı bir merkez pazara sahiptir.

Yapılması gerekenler: Rijeka’da dağlar denize bolca gastronomik fırsat getiren bir kavşak. Her şeyi denemek için ana şehir pazarına gidin, 19. yüzyıldan beri yemek yiyebileceğiniz yer burası ve aynı zamanda Art Nouveau mimari hazinesidir.

2020’de ziyaret ediyorsanız, şehir Avrupa’nın 2020 Kültür Başkenti olarak seçildiğinden ve kapsamlı bir kültürel programa sahip olacağından ekstra şanslısınız. Sergiler, gösteriler, operalar, konferanslar, konserler, festivaller ve daha fazlası dahil olmak üzere 600’den fazla bireysel etkinlik gerçekleşecek. Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi, Çocuk Evi, Rijeka Kent Müzesi ve Galeb gemi müzesinde yeni kültürel sergiler sunulacak.

Denemelisiniz : Istria’nın yer mantarı! Yakındaki kasaba, Hırvatistan’ın meşe ormanlarında bulunan siyah beyaz mantarları ile ünlüdür.

2- Zagreb

Neden seviyoruz: Zagreb, Avusturya-Macaristan imparatorluğunun bir yansımasıdır.

Yapılması gerekenler: Zagreb’in çoğunu yürüyerek ziyaret edebilirsiniz. Neo-Gotik Zagreb Katedrali’ni ziyaret edin, kentin en eski binalarından biri olan Aziz Mark Kilisesi için aynı simge ikonu.

Zagreb kişi başına en fazla müzeye sahip olduğunu iddia ediyor, bu yüzden muhtemelen hepsini ziyaret etmek için zamanınız olmayacak, ancak başkentin tarihini emmek için şehrin ünlü güzel sanatlar müzesi ve Zagreb Şehir Müzesi’ni kaçırmayın.

Yüzyıllardır kentin en hareketli caddelerinden biri olan Tkalčićeva Caddesi’nin etrafında dolaşabilir ve daha sonra iyi bir fincan Hırvat kahvesinin tadını çıkarırken insanların izlemek için harika bir yer olan Bogovićeva Caddesi’nde dolaşabilirsiniz; ülke kahvesi, zeytinyağı ve şarabı ile ünlüdür.

Başkent Zagreb, çeşitli bölgesel mutfakları bulabileceğiniz yerdir. Hepsini Dolac adlı şehrin merkezi pazarında deneyin. Başka yerlerde, yerel lezzetler sunan resmi olmayan bir trattoria tarzı restoran olan geleneksel “konoba” ya dikkat edin.

Deneyin: Grenadir Marša, soğan ve peynirli lezzetli bir makarna yemeği; Karamelize krepli orijinal bir tatlı olan Kajzeršmarn; yerel peynir dolgulu hamur işleri, Štrukli ve ünlü biber bisküvileri.

Bonus: İlkbaharın sonlarında ziyarete gelirseniz, büyük olasılıkla şehri sokak tiyatrosu, müzik, performanslar ve sporlarla büyük bir sahneye dönüştüren birçok sokak festivallerinden biri olan ‘Cest is d’ best ‘ile karşılaşacaksınız.

3- Zadar

Neden seviyoruz: Zadar’da 3.000 yıllık tarihi keşfedebilirsiniz.

Yapılması gerekenler: Farklı anıtlarını keşfetmek için antik kenti yürüyerek yürüyün. 9. yüzyıldan kalma ve Hırvatistan’daki en büyük Romanesk öncesi yapı olan St Donatus Kilisesi ile başlayın. Bugün çoğunlukla ortaçağ rönesans müziği için bir mekan olarak hizmet veriyor, yerel turizm ofisinde programa bakın. 12. ve 13. yüzyıllarda inşa edilen Anastasia Katedrali de görülmeye değer.

Zadar bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti’nin en büyük şehir kalesiydi ve duvarları başka bir dönüm noktası. Diğer sınır ötesi bileşenlerle birlikte, 15. ve 17. yüzyıllar arasında Venedik Savunma Eserleri’ni oluşturdular ve UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde modern deniz tahkimatının olağanüstü bir anıtı olarak kabul edildi. Oradan 1543 yılında inşa edilen şehrin ana tarihi girişi olan Kara Kapısı’na gidin. Tüm Dalmaçya’daki en iyi Rönesans anıtlarından biri olarak kabul edilir.

Denemek zorundasınız: Dünyaca ünlü Maraschino kiraz likörü, sadece yerli Marasca vişnelerinden yerel olarak yapılan yüzüncü bir tarif; Hırvatistan’ın en çok değer verilen peyniri olan Pag’dan gelen peynir, Akdeniz’in lezzetleriyle doldurulmuş ve zeytinyağına batırılmış; Brodet, bir balık ve yengeç yahnisi.

4- Sibenik

Neden seviyoruz: Tarihi Sibenik’te iki UNESCO sitesi var.

Yapılması gerekenler: UNESCO listesindeki ilk simge yapı, 15. ve 16. yüzyıldan kalma bir bazilika olan St James Katedrali’dir. Gotik ve Rönesans sanatını birleştirdiği için övüldü.

Hırvatlar yüzyıllar boyunca Osmanlıların işgalinden korkuyorlardı, bu yüzden Sibenik şehrinin dört kalesi vardı, en zorluları savunma mimarisi prestijli UNESCO Dünya Mirası tarafından korunan St Nicholas (Tvrđava Sv Nikole) idi.

Sibenik’te iken ödüllü mimar Dragutin Kiš tarafından düzenlenmiş Ortaçağ Akdeniz bahçelerinde yürüyüşe çıkın. Onlar da görülmeye değer eski St Lawrence Manastırı çevresinde yer almaktadır. Bahçeler yıl boyunca açıktır ve genellikle yaz aylarında açık hava etkinliklerine ev sahipliği yaparlar.

Dalmaçya geleneksel yemekleri kenti ziyaret etmek için bir başka iyi sebeptir, kaliteli bir kadeh şarabın tadını çıkarmak için bir sahil tavernaya gider, Sibenik ülkenin başlıca şarap üretim bölgesidir.

Denemelisiniz: Kalamarlı siyah bir risotto olan Crni rižot, rendelenmiş peynir ile servis edilir.

5- Primošten

Neden seviyoruz: Geçmiş yaşamında bir ada olan Primošten, bir ortaçağ Akdeniz balıkçı köyünün mimari özelliklerini korumuştur.

Yapılması gerekenler: Yaklaşık beş yüzyıl önce, Türk istilaları sırasında, adacık sakinleri şehri korumak için duvarlar, kuleler ve anakaraya bağlı bir köprü inşa ettiler. Türkler geri çekildiklerinde, köprünün yerine bir geçit getirildi. Şehir sadece Hırvat sahil köyü atmosferi için görülmeye değer.

Eski duvarların taş kalıntıları olan Eski Şehir Kapısı’ndan başlayın. Daha sonra yokuş yukarı çıkın ve eşsiz deniz manzarasından faydalanmak için 15. yüzyılda inşa edilen bölge kilisesi St. George’u ziyaret edin.

Primošten, özellikle Primošten’e özgü keçi peyniri, prosciutto ve zeytin ile eşleştirilen olağanüstü kırmızı Babić şarabı, Dalmaçya mutfağını denemek için harika bir şehir.

Denemek zorundasınız: Bir başka yerel spesiyalite olan Rakia’nın bir kadeh, Balkanlar’da popüler bir meyve brendi.

6- Trogir

Neden seviyoruz: Ünlü bir ‘kasaba müzesi’ olarak biliniyor.

Yapılması gerekenler: Trogir’in Orta Avrupa’nın en korunmuş Romanesk-Gotik kentlerinden biri olduğu söyleniyor. Tarihi şehir merkezi UNESCO’nun koruması altındadır.

Güzel Romanesk-Gotik kiliselere, özellikle St. Lawrence Katedrali’ne ve 1400’lerde Venedikliler tarafından inşa edilen Kamerlengo ortaçağ kalesine gidin. Kale ayrıca yaz boyunca çok çeşitli konserler, festivaller, performanslar ve açık hava sinema gösterimleri için bir mekan olarak kullanılmaktadır. Yerel turizm ofisini kontrol edin!

Deneyin: Pasticada, bir çeşit sığır eti güveç ve en popüler Dalmaçya yemeklerinden biri olan her ailenin kendi tarifi var.

Bonus: Kasabanın sundurmasında UNESCO tarafından listelenen Klapa performansına katılın. Geleneksel şarkı grubu tipik olarak iki tenor, bir bas ve bir bariton içerir, aşk, şarap, vatan ve denizi kutlamak için acapella şarkıları çalar.

7- Bölünmüş

Neden seviyoruz: Eski kenti ve 1.700 yıllık Diocletian sarayı ile tarihi bir mücevher.

Yapılması gerekenler: Antik kent merkezi zamanda geriye adım atmak gibidir. UNESCO listesindeki Diocletian sarayına ilk kafa, şaşırtıcı derecede iyi korunmuş bir 4. yüzyıl kompleksi. O zaman bir zamanlar Diocletianus’un türbesi olan St Duje’nin Katedrali’ni kaçırmayın. Yapının orta kısmı 350AD’ye tarihlenir ve bu da onu dünyanın en eski katedral binalarından biri haline getirir.

Peristil Meydanı da listenizde olmalı, eski Split’in muhteşem mimarisine hayran kalacağınız orijinal bir Roma mahkemesi. Çevresindeki taş anıtlar, kare boyunca büyük akustik, operalar ve tiyatro performansları için göz kamaştırdı.

Diocletian sarayını çevreleyen parke taşlı sokaklardan oluşan bir labirent olan eski şehirde mutlaka kaybolacaksınız, ancak Halk Meydanı’na giden yolu bulduğunuzdan ve eski şehir saatine baktığınızdan emin olun. Gününüzü Split’in limanı Riva Promenade boyunca bir yürüyüşle bitirerek yemek yiyebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz: Split, gelişen bir mutfak sahnesine sahiptir ve Al Fresco yemek için tasarlanmıştır.

Denemek zorundasınız: Hırvatistan’ın otantik geleneksel yemeklerinden biri olan Soparnik, İsviçre pazı ile doldurulmuş lezzetli bir ince pasta.

Bonus: Ağustos ayında ziyaret ederseniz UNESCO tarafından onurlandırılan başka bir etkinliği kaçırmayın: 1717’den beri Sinj’de (Split’ten yaklaşık 45 dakika uzaklıkta) yapılan bir binicilik turnuvası Sinjska Alka.

8- Hvar ve Stari Grad

Neden seviyoruz: Hvar, tarih öncesi çağlardan beri yerleşim görüyor.

Yapılması gerekenler: Hvar’ın Adriyatik yelken rotalarının merkezindeki konumu, adayı müreffeh bir sanat ve kültür merkezine dönüştürdü. Şehir, Avrupa’daki ilk tiyatrolardan biri olan ve 20 yıldan uzun bir süredir restorasyondan sonra yeniden faaliyete geçen Hvar Halk Tiyatrosu’na ev sahipliği yapıyor. Kültür hazinesi ziyaretlere açıktır ve tüm yıl boyunca devam eden performanslar vardır. En son program için Hvar Tourist panosuna bakın.

Antik Yunanlılar ayrıca adanın kuzey tarafında M.Ö. 384’te Pharos kolonisini kurdular ve bugünkü Stari Grad’ı Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri haline getirdi. Yunanlılar tarafından kullanılan eski geometrik toprak bölünme sistemini gösteren bir dönüm noktası olan Stari Grad Ovası’nın tarım manzarasını belirlediler, 24 yüzyıl boyunca neredeyse bozulmadan kaldı. Bu aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Denemek zorundasınız: Patatesli basit bir balık güveç olan Gregada’nın, muhtemelen Yunanlılar tarafından getirilen Dalmaçya’da balık pişirmenin en eski yolu olduğu söyleniyor. Ayrıca ülkedeki bir klasik ve Hvar’da bir uzmanlık olan Ahtapot salatası deneyin. Hvar’a özgü beyaz bir üzüm olan Bogdanuša şarabı ile eşleştirin.

9- Dubrovnik

Neden seviyoruz: Buna Adriyatik’in İncisi deniyor.

Yapılması gerekenler: Kalelerle çevrili Dubrovnik, yüzyıllardır korunmuş mimari ve kültürel şaheserler sunuyor. Eski şehrin görkemli ana yaya caddesi Stradun’un tepesinde bulunan anıtsal Kazık Kapısında yürümeye başlayın. 12. yüzyıldan kalma bir kilisenin kalıntıları üzerine inşa edilmiş olan katedrali ziyaret edin ve barok binalara hayran olmak için şehrin kalker sokaklarında gezintiye çıkın. Daha sonra, alacakaranlıkta, Adriyatik üzerinde gün batımını izlerken yukarıdan eski şehir ve deniz manzarasını görmek için merdivenlerden duvarlara tırmanın. Yakında şehrin neden efsanevi ortaçağ dizisi Game of Thrones’un birden fazla sahnesi için arka plan olarak kullanıldığını göreceksiniz.

Dubrovnik’in kültürel sahnesi, festivallere, açık hava konserlerine, bahçelere, performanslara ve sergilere, Sponza Sarayı’nın atriyumu gibi birçok tarihi mekana ev sahipliği yapıyor.

Yaz boyunca kültürel vurgu Dubrovnik Yaz Festivali’dir, şehir tiyatro gösterileri, caz, bale ve konserler için büyük bir sahne haline gelir. Dubrovnik Senfoni Orkestrası da takip etmeye değer, yıl boyunca konserler ve mevsimlik etkinlikler düzenliyorlar.

Denemek zorundasınız: Zelena Menestra veya yeşil güveç, 15. yüzyıldan beri var olan bir yemek. Füme pastırma ve jambon hock, ev yapımı sosis, lahana, patates ve genellikle diğer sebzelerden oluşur. Ayrıca, özel bir ortama sahip crème brulée’ye benzer, Dubrovnik’ten geleneksel bir ortaçağ tatlısı olan Rožata’yı deneyin: gül suyu veya gül yaprağı likörü.

Sezaryende genel anestezi uygulanan kadınların doğum sonrası depresyonu yaşama olasılığı çok daha yüksek

Previous article

İtalya’da gün yüzüne çıkan tablo Gustav Klimt’in 60 milyon euro değerindeki kayıp eseri mi?

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like