0

İtalya’da bir galerinin duvarının içinden çıkan tablonun 20 yıl önce çalınmış olduğu düşünülen bir Gustav Klimt tablosu olabileceği sanılıyor.

İtalya’nın kuzeyinde yer alan Piacenza şehrindeki Ricci Oddi modern sanat galerisi bahçıvanı galerideki sarmaşıkları temizlemek isterken duvarda metal bir pano fark etti ve içine bakmak için açtığında iç ve dış duvar arasında kalan boşlukta bir tabloya rastladı.

İtalyan medyasına konuşan bahçıvan şunları söyledi:

“İlk önce siyah bir torbanın içinde bir kutu buldum ve çöp zannettim. Sonra içine baktığımda tabloyu gördüm ve galerinin sahibine haber verdim.

Bir Hanımefendinin Portresi
Galeri yetkilileri kış temizliği sırasında ortaya çıkan bu keşiften son derece memnun olduklarını belirterek tablonun ‘Portrait of a Lady’ (Bir Hanımefendinin Portresi) isimli Gustav Klimt eseri olduğundan neredeyse emin olduklarını açıkladılar.

“Olabilecek en iyi noel hediyesini aldık” diyen Galeri Eş-Direktörü Laura Bonfanti “Elbette bu eser şimdi uzmanlarca incelenecek ve otantikliği sertifikalanacak ancak biz daha ilk bakışta dahi çerçevesinden kullanılan malzemeye kadar eserin orijinal olduğunu anlayabiliyoruz.” dedi.

60 milyon euro değerinde
Avusturyalı resim ustası Klimt’in bu eserinin 60 milyon euro civarında değerinin olduğu düşünülüyor. Emniyet yetkilileri hırsızların eseri daha sonraki bir tarihte almak için galeri duvarı arasına koyduklarını ancak bilinmeyen bir sebepten ötürü geri gelemediklerini düşünüyor.

Eserin çalınmış olduğu 1997 yılında o dönem tüm galeri çalışanları soruşturma geçirmiş ve eserin kaybolmasına ilişkin dava kanıt yetersizliği nedeniyle düşmüştü.

Hırvatistan çevresindeki kültürel geziniz için ziyaret edilecek 9 yer

Previous article

Avrupa Film Ödülleri için adaylar İspanya’daki film festivalinde belirlendi

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like