0

Özellikle ev hanımlarının bütün gün evde olması ve yaptıkları yemeklerin dışında lezzet arayışı içine girmelerine son verecek bir tarif vardır. Bu da kadayıflı muhallebi tarifidir. Yapımı oldukça pratik olan ve yemesi de bir o kadar lezzetli olan kadayıflı muhallebi, hem ailenizin hem de gelen misafirlerin damağını şenlendirecektir. Tüm bunların yanında hamarat olduğunuzun da bir simgesi haline gelecek olan bu tarif yapılmak için sizleri beklemektedir.

Yapım aşamasına geçmeden önce kadayıflı muhallebi için gerekli olan malzemelere bakmak gerekir. Bu malzemeler; 350 gr tel kadayıf, 5 yemek kaşığı toz şeker, 3 yemek kaşığı tereyağ ve 1.5 su bardağı ezilmiş ceviz. Muhallebisi için gerekli olan malzemeler ise;

1 adet yumurta sarısı

4 yemek kaşığı un

1 litre süt

1 paket sıvı krema ( 200 ml)

1 su bardağı toz şeker

3 yemek kaşığı mısır nişastası

1 paket vanilya

Tarif için gerekli malzemelerin bilgisini verdikten sonra yapımı aşamasına geçebiliriz. İlk önce yapacağımız işlem kadayıfları ince ince kırıp 2 saat kadar derin dondurucuda bekletebilirsiniz. Bir tencerede tereyağı eritin. Erimiş olan yağın üstüne kadayıflarla beraber şekeri ekleyip renk alana kadar pişirin. Üzerine ceviz ilave ederek birkaç dakika daha ocakta pişirip alalım. Ocaktan aldığımız kadayıfları boş bir kaba alıp soğumasını bekleyelim. Sıra muhallebi yapına geldi. Bunun için ilk önce; vanilya ile krema hariç tüm malzemeleri harmanlayarak pişirelim. Kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika kadar kaynatalım ve ocaktan alıp 15 dakika kadar soğumaya terk edelim. Bunun ardında krema ile sıvı olan vanilyayı ekleyelim ve pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar mikser yardımı ile çırpalım. Kadayıfların yarısını boş borcama ya da kaba aktaralım ve tabanı böyle kaplayalım. Muhallebiyi bu kadayıfların üstüne koyalım ve kalan kadayıflar ile de üstünü kaplayalım. Soğuyana kadar dışarıda beklettiğimiz kadayıfları soğuduktan sonra buzdolabına kaldıralım. Afiyet olsun.

Tahinli Kurabiye Tarifi

Previous article

Paraben Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like

More in Tarifler