Bebek/Çocuk BakımıHamilelik

Kuvad Sendromu: Sempatik Hamilelik

0

Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı duygu değişimleri ve fiziksel farklılıklar, baba adaylarında da ortaya çıkabilir. Azımsanmayacak oranlarda baba adaylarında da mide bulantısı, sinirlilik hatta karında şişme gibi belirtiler görülebilir.  Bunlara ek olarak, hormonal ve fiziksel değişimlerin tetiklediği bazı psikolojik sorunlar da gün yüzüne çıkabilmektedir. Sempatik hamilelik olarak nitelendirilen bu durum Kuvad Sendromu adı altında incelenmekte ve basit tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Hamilelikte Babaların Psikolojisi Nasıl Olur?

Hamilelik döneminde anne adayında yaşanan hormonlar ve fiziksel değişimler yüzünden bazı zamanlarda yoğun ve yorucu geçebilir. Aynı zamanda bu dönemde, annelik içgüdüsüne sahip olan gebelerde ani ruh hali değişimleri yaşanabilir. Böyle fiziksel değişimlerin ya da hormonal denge bozulmalarının baba adaylarında görülmesi mümkün değildir.

Baba adayları, salgılanan herhangi bir hormon olmaması başta olmak üzere farklı nedenler yüzünden, baba olduklarını hissetme konusunda anne adaylarından ayrılırlar. Baba adayları, çocukları dünyaya gelene kadar baba olduklarını tam anlamıyla hissedemezler. Peki, ya baba adaylarında da tıpkı annelerde oluşan ruhsal ve fiziksel değişimler yaşanmaya başlarsa?

Bazı baba adayları, anne adayının hamilelik serüveninde yaşadığı fiziksel değişimleri yaşayabilirler. Öyle ki, baba adayların da mide bulantısı, baş dönmesi ya da halsizlik gibi şikayetler oluşabilir. Bu şikayetler, genelde birkaç hafta içinde geçer; ancak ilerleyen vakalarda uzman yardımı alınması gerekebilir. Kuvad Sendromu olarak tanımlanan bu durumun yaşanması, pek çok farklı sebepten olabilir. Uzmanlara göre genel olarak temelinde psikolojik nedenler yatmaktadır.

Kuvad Sendromu Nedir?

Kuvad Sendromu; baba adaylarının eşlerinin gebelik döneminde, doğum sırasında ya da bu dönemlerin tümünde farklı fiziksel belirtiler göstermesi olarak tanımlanabilir. Bu fiziksel belirtiler; baş dönmesi, mide bulantısı, gerginlik, diş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık hatta karında şişkinlik olarak kendini gösterebilir.  Yapılan çalışmalar, Kuvad Sendromunun yaygınlık oranının % 11 ile % 65 arasında değiştiğini göstermektedir.

Kuvad Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Kuvad Sendromunun nedenleri, henüz net bir şekilde bilinmemekle birlikte, sendroma neden olan sebeplerin kişilerden kişilere değiştiği de görülmektedir. Bu nedenle sendromdan muzdarip kişilerin genellikle tedavi olmasına gerek görülmez. Zaman içinde ya da gebelikten sonra bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte belirtiler kaybolmaktadır. Çoğu zaman baba adayı durumu fark edene kadar sendromun etkileri yok olabilir. Ancak kaygı seviyesindeki artışın yükselmesi nedeniyle baba adaylarının ruhsal sağlıklarını koruyabilmeleri zorlaşabilmektedir. Bunun için psikoterapi almak, etkili bir çözüm olacaktır.

Şeftali Reçeli Tarifi

Previous article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like