0

Bitkiler hayatımızda olmasaydı ne yapardık hiç düşündünüz mü? Lezzet, hoş koku, güç, enerji ve sağlık istediğimizde hemen onlara başvuruyoruz.
Doğanın bize vermiş olduğu bir mucize.
Tüm organlarımıza bir şekilde yararı dokunan, bizi stresten uzaklaştıran, ruhumuzu yatıştıran ve besleyen bitki çayları, siz ne zaman iyi hissetmezseniz vücudunuzu rahatlatmak için orada. Çekmeceyi açın, suyu kaynatın, çayı demleyin ve afiyetle için!

Ufak Bir Not: Tarçın gibi kabuklu bitkilerin çayı yapılacağı zaman bitki kaynatılmalı, yapraklı ve çiçekli bitkilerin çayları hazırlanılırken ise demleme yöntemi uygulanmalıdır.

Vücuda kuvvet verir, kan şekerini dengeler: Mısır püskülü çayı

Ölçek: 1 su bardağına 2 tatlı kaşığı püskül.
Demlenmesi gereken mısır püskülü çayı hazırlanırken püskülleri su ile birlikte kaynatmamak gerekir. Suyun içine atılan mısır püskülleri 10 -15 dakika kapağı kapalıyken demlendirilir ve içilir.

Hazımsızlık, mide şişkinliği ve gaz sorunlarına iyi gelir: Nane çayı

Diyet esnasında düzenli kullanıldığında zayıflamaya destek olan nane çayı, içeriğindeki C vitamini ile sizi hastalıklara karşı korur, vücut direncinizi artırır. Bütün bunların dışında bu özel çay, mentol etkisiyle yüksek ateşi de düşürür.

Sindirimi rahatlatır, mide kramplarını giderir: Papatya çayı

Papatya, siyah çaydan sonra en çok tüketilen çaydır. Yararları; iltihaplı yaralar, kaşıntılar ve döküntüler için birebirdir. Cildi güzelleştirir. Diş ağrılarına gargara olarak kullanıldığında ağrıyı hafifletir. Ayrıca, nezle ve sinüzit tedavisinde de olumlu etki gösterir.

Mide bulantıları ve karın ağrıları için özellikle önerilir: Zencefil çayı

Doğal bir ağrı kesici olduğu bilinen zencefil çayı, regl ağrılarına da kökten çözüm sağlıyor. Astımlı hastalar için de faydalıdır. Balgamı yumuşatarak akciğerleri rahatlatıyor. Öksürüğün azalmasını sağlıyor. Tüm bunların dışında bir de sakinleştirici etkisi vardır. Streslerden uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlıyor.

Bağırsak ve mide gazlarına karşı olumlu etkisi vardır: Rezene çayı

Halk arasında bebeklerin gaz şikayeti için de sıklıkla kullanılan rezene, metabolizmayı hızlandırır, toksinlerin atılmasını hızlandırır. Ateş düşürür. Boğaz ağrısına iyi gelir.
Hazırlanışı: Bir su bardağı kaynamış suya bir-iki çay kaşığı kurutulmuş rezene eklenerek 5-10 dakika boyunca demlenmeye bırakılarak hazırlanır. Beş dakikada hazırlanır, beş dakikada rahatlatır.

Sindirime yardımcı olur, kandaki şekeri dengeler: Kimyon çayı

Balga söktürücü, üst solunum yolları hastalıklarına karşı koruyucu, idrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı ve doğal bir böbrek temizleyicidir. Vücudun uyku ve şeker dengesi de kimyon çayıyla düzene sokulabilir.

Sigara ve alkolün etkilerine karşı vücudu korur: Kekik çayı

Taze kekik otunun hazırlanışı: İlk olarak kekiğin odunsu dalları seçilir. Ayıklanan kekik yaprakları ince ince doğranarak kaynamış suyun üzerine dökülür ve 5-8 dakika demlenmeye bırakılır.
Kurutulmuş kekik otunun hazırlanışı: Kaynamış suyun üzerine kekikler atılır. Kurutulmuş kekiğin dem alma süresi ise en az 15 dakikadır.

Vücut direncini ve enerjiyi artırır, ülser ve gastritin doğal tedavisinde kullanılır: Sarı kantaron çayı

Sinirleri yatıştırır ve kas gevşetir. Göğsü yumuşatarak öksürüğün giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca şaşırtıcı bir detay daha; kantaron bitkisi kanser tedavilerinde destekleyici etki gösterir.

Mide asitlerini düzenlemeye yardımcı olur: Yasemin çayı

Antioksidan etki gösteren yasemin çayı, yağ yakımını hızlandırıcı etkisiyle de kilo kaybını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı vücudu korur. Ayrıca diş çürükleri ve diş eti çekilmelerine karşı da etkilidir.

Mide ülserine sebep olabilecek bakterileri yok eder, hazımsızlığa iyi gelir: Sinameki çayı

Müshil etkisinin yanı sıra kas spazmları ve eklem ağrılarının önlenmesine de yardımcı olan sinemaki çayı, genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilir fakat bu hiçbir yan etkisi yoktur demek değildir. En yaygın görülen yan etkileri; mide bulantısı, mide ağrısı ve uzun süre devam eden ishaldir. İki haftadan fazla kullanılması önerilmeyen sinameki çayı, sindirim sistemini tembelleştirerek, bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir.

Midedeki ağrı ve yanmayı azaltır: Ebegümeci çayı

Bir pamuk ve ebegümeci çayıyla yapılan pansuman göz kuruluğunu azaltır. Cilt üzerindeki çıban, yara ve yanıkların iyileşme sürecini destekleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca tıpkı meyan kökü gibi öksürüğe de iyi gelir.

Vücuttaki ödemi, iltihabı ve zehri dışarı atmada yardımcı olur: Zerdeçal çayı

Vücuttaki iltihap ve zehrin atılmasını hızlandırır. Hazırlanışı: Bir cezveye su koyulduktan sonra, içine zerdeçal atılır ve yaklaşık 15 dakika civarı kaynatılır. Kaynama süresi geçtikten sonra süzülerek suyu alınır ve zerdeçal bir kenara ayrılır. Kaynamış zerdeçal suyunun içine bal, limon ve zencefil eklendiğinde zerdeçal çayı hazır olur. Zerdeçal çayı hazırlama aşamasında bütün zerdeçal yerine hazır toz zerdeçal da tercih edilebilir.

Vücut direncini artırır, hazmı kolaylaştırır: Ihlamur çayı

En bildiğimiz ve belki de en sevdiğimiz… İshale ve damar tıkanıklığına da iyi geldiğini, ya da düzenli olarak sabah aç karnına tüketildiğinde kilo kaybını hızlandırır.

Küçük Bir Uyarı: Günde 2-3 fincandan fazla bitki çayı içmemeliyiz.

Dişler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Previous article

Gün İçinde Kaç Kahve İçilmeli?

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like