Kadınca

Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken 5 Hijyen Kuralı

0

Son günlerde, hijyen kurallarına bağlı kalmak ve temizliğe olduğundan daha fazla özen göstermek, hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri oldu. İnsan bedeni virüslerin girmesi yaşaması için oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Virüslerin uzak kalmasını sağlayarak, sağlığımızı korumak için ise hijyen kurallarına uymak gerekmektedir. Bahsedeceğimiz bu hijyen kurallarını rahatlıkla uygulayarak hastalıklardan korunma şansı oldukça yüksektir. İşte mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli 5 hijyen kuralı:

1- Ellerin Temizliği Çok Önem Verin.

Gün içinde çok farklı yüzeylere dokunuruz ve bu yüzeylerin ne kadar temiz olduğundan emin olmak mümkün değildir. Dokunduğumuz yerlerden, ellerimiz üzerinden mikropların vücudumuza girmesi ve hastalığa neden olması kaçınılmazdır. Özellikle yemeklerden önce ve hapşırdıktan, çöplere dokunduktan ya da tuvalete girdikten sonra ellerin güzelce dezenfekte edilmesi son derece önemlidir. Ellerin temizliği için bol su ve sabun ile en az 20 saniye olacak şekilde sık sık yıkamak gerekmektedir.

2- Duş Almayı Ertelemeyin.

Haftada en 3 defa duş almak, hijyen kuralları kapsamında en önemli adımlardan biridir. Duş alarak hem çevrenizi rahatsız edebilecek kötü kokunun oluşmasını önleyebilir, hem vücudunuzun kan akışını hızlandırarak sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz. Tüm bunların yanında suyun arındırıcı ve dinlendirici etkisi sayesinde rahatlayabilir ve günün stresini atabilirsiniz.

3- Ağız ve Diş Bakımına Dikkat Edin.

Ağız ve diş sağlığı, pek çok sağlık sorunlarının oluşmasını engellemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için dikkat edilmesi gereken bir husustur. Düzenli bakım ve muayene ile ağız ve diş sağlığı koruma altına alınabilir. Tüm bunların yanında, diş ve diş etlerinin temiz tutulması olası hastalık risklerini de en aza indirmektedir.  Hijyen kurallarına dikkat etmek ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmak istiyorsanız; günde en az iki defa dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Böylece bakteri oluşumunu durdurabilir ya da oluşan bakterilerin alt solunum yollarına inmesine engel olabilirsiniz. Bu nedenle, sabah uyandığınızda ilk iş olarak dişlerinizi fırçalamalı ve aynı şekilde, uyumadan önce ilk olarak rotanızı banyoya çevirmelisiniz.

4- Mutfak Bezlerini Atın, Yerine Kağıt Havlular Gelsin.

Mutfaklarda hepimizin tezgahlarını süsleyen sarı bezler, her ne kadar pratik ve kullanışlı olsa da hijyen açısından son derece zararlıdır. Bu bezler, sürekli ıslak olmasından kaynaklı sebeplerden dolayı bakterilerin üremesi için ideal bir ortam hazırlamaktadır.  Bakterilerin üremesini önlemek için mutfak bezleri yerine, tek kullanımlık kağıt havluların kullanılması daha iyi bir tercih olacaktır. Tezgahların üzerinin sık sık temizlenmesi de ihmal edilmemelidir.

5- Odaları Sık Sık Havalandırın.

Son olarak dikkat edilmesi gereken, belki de en önemli nokta, odaların sık sık havalandırılması gerektiğidir. Uzun süre kapalı kalan ya da yeteri kadar hava almayan odalarda mikrop üretimi son derece hızlı olmaktadır. Bu yüzden, gün içinde sık sık kullanılan odaların havalandırılması önem taşımaktadır.

Mutfakta Kullanabileceğiniz Dekoratif Parçalar

Previous article

10 Adımda Basit Güzellik Tüyoları

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like

More in Kadınca