0

Joseph Pilates,  dogu formunda egzersizler üzerinde calismalar yapmis ve bu calismalarini fizyoloji ve hareket bilimleriyle birlestirerek pilates metodunu olusturmustur.

Birinci Dünya Savaşı kamplarında hastabakıcı olarak çalışmış ve buradaki askerlere kendi geliştirdiği teknikleri öğretmiş. Yatarak tedavi gören hastalar için geliştirdiği ve modern egzersiz ekipmanlarının öncüsü olan ekipmanlarla yatan hastalara yatakta egzersiz yapma imkanı saglamistir.

Bir grip salgınında İngiltere`de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine “Pilates” tanınmaya baslamistir

Pilates bir spor bransi degildir.Uluslararasi kurallari yoktur olmasi da mumkun degildir.

Kas ve iskelet sisteminde olusabilecek problemleri engellemek icin koruyucu olarak uygulanabilecegi gibi bu alanda meydana gelen problemler (bel fitigi, boyun fitigi, skolyoz vb) sonrasinda doktor ve fizyoterapistlerin tedavileri ardindan tedaviyi destekleyici egzersizlerin surekli hale getirilmesi amaciyla uygulanabilmektedir.

Pilatesi hayatiniza dahil etmek icin bir cok neden sayabiliriz.

Bunlardan bazilari; vücut farkindaliginiz artirmak kuvvetli ve esnek kaslara sahip olmaniz ve dolasim sisteminizin etkilenip rahatlamasi seklinde siralanabilir

Tum bunlarin yani sira pilates zihin icin de oldukca yararlidir.Vucudun gerginligini alir, stresi azaltir, depresyona karsi korur, yasam kalitenizin artmasina olanak saglar.

Sonuc olarak; bedenimizin oldugu kadar zihnimizin de dengeye ihtiyaci vardir ve pilates ikisini es zamanli elde etmemiz icin kacinilmaz bir firsattir.

Çocuklara Kitap Okutma Yolları

Previous article

Annelerin Kendini Daha İyi Hissetmesi İçin İpuçları

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like

More in Kadınca