0

Bugüne kadar teknoloji üzerine çok fazla içerik yazdık, oluşturduk, yayınladık. Okuyunca ufkunuzu genişletecek, birbirinden harika ve teknoloji ile ilgili 100 bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Dev Arşiv! Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

1. Zamanda yolculuk eden kişiler Twitter kullanmıyor; bilim insanlarının dünyadaki Twitter hesapları üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, Twitter üzerinde geleceğe ait olabilecek hiçbir bilgi bulunmuyor.

2. Dünya çapında ağ (WWW) üzerinde bulunan ilk görüntünün ne olduğunu kimse bilmiyor.

3. Facebook üzerinde, içerik akışını kontrol ederek ve yalnızca belli gönderileri göstererek insanları bazı duygulara yönlendirmek ve manipule etmek mümkün.

4. Ders notlarını elleriyle yazan öğrenciler bilgisayara yazan öğrencilere göre daha iyi öğreniyor.

5. Günümüzde, laboratuvar ortamında oldukça küçük süpernovalar yaratmak mümkün.

6. Bilim insanları, bazı Wikipedia sayfalarına giriş sayılarını takip ederek salgın hale gelen hastalıkları saptayabiliyor.

7. İsveç, geri dönüşümde çok iyidir; bu yüzden ülkede çöp bitmiş ve yakıt enerjisi olarak kullanılmak üzere Norveç‘ten çöp ithal edilmiştir.

8. Dünyada 60 saniye içerisinde 187 milyon elektronik posta gönderimi yapılıyor.

9. Instagram üzerinden bir dakika içerisinde 174,000 paylaşım yapılıyor.

10. Facebook’a bir dakika içerisinde 973,000 giriş yapılıyor.

11. Web sitelerinin %37’si Porno içeriğe sahiptir.

12. İnternette açılan ilk alan adı Symbolics.com’dur ve hala aktiftir. Bu alan adı 15 Mart 1985 yılında kaydedilmiştir.

13. Dünya’nın en uzun süre yanan ampulü California’da bulunmaktadır. Bu ampul 1901 ‘den bu yana yanmaktadır.

14. Telefonu uçuş moduna alıp şarj ederseniz normal moda göre daha hızlı şarj olur.

15. Her gün kullandığımız klavyelerdeki F ve J harflerine dikkat ettiniz mi? Tuşların üzerinde küçük kabarık bir çizgi vardır. Hatta dokunmatik olmayan telefonların 5 tuşunda da aynı çizgi bulunur. Bunun sebebi, 10 parmak klavye kullanırken F ve J harflerindeki bu çıkıntıların size yol göstermesi içindir. İşaret parmaklarının bu iki tuşa koymanız gerekiyor ki diğer parmaklar ona göre yerine otursun.

16. Arabalardaki ilk hız göstergeleri 1922 de kullanılmaya başladı.

17. Dünyanın en hızlı trenleri olan Maglevler yaklaşık 600 km/s hızla hareket eder. Bu hız bir uçağın kalkış hızından fazladır.

18. İlk helikopter tasvirini İtalyan ressam Leonardo da Vinci 1480’li yıllarda yapmıştır. İlk modern helikopter ise 1939 yılında Rus asıllı ABD’li bilim insanı Igor Skorksy tarafından yapılmıştır.

19. Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın kuşunun adı “Larry”dir. 1978-1992 yılları arasında ABD Basketbol Ligi NBA’de forma giyen efsane basketbolcu Larry Bird’den gelir.

20. 1940 yılında ünlü matematikçi Edward Kasner, 9 yaşındaki yeğeni Milton Sirotta’ya, “1’in ardından yüz sıfırın geldiği çok büyük bir sayı düşün. Sence bu sayının adı ne olabilir?” şeklinde bir soru yönelttiğinde Milton “Ancak googol gibi aptalca bir şey olabilir” cevabını vermiştir. Bu terim o tarihten itibaren matematikte kullanılmaya başlamıştır. Larry Page ve Sergey Brin ise 1998 yılında kurmuş oldukları bilgisayar şirketine bu sayıdan esinlenerek “Google” adını vermişlerdir. En büyük sayı, 1 googol = 10 üzeri 100’dür.

Dev Arşiv! Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

21. Elektrik üreten ilk nükleer santral 1954 yılında Rusya, Obninsk’te üretime başlamıştır.Günümüzde ise dünya genelinde 430’un üzerinde nükleer reaktör çalışıyor.

22. Teknoloji kelimesi, Yunanca tekhne (alet) ve logos (bilgi, bilim) kelimelerinin birleşiminden oluşur ve alet bilimi demektir.

23. E-posta, World Wide Web‘den daha uzun süredir var. Bu ilk sistem MAILBOX olarak adlandırıldı ve ilk kez 1965 yılında Massachusetts Institute of Technology’de kullanıldı.

24. 1969’da Apollo 11’i aya götüren bilgisayarlar bugünkü cep telefonlarına göre çok daha az işlem gücüne sahipti.

25. ABD‘de 11 Nisan 1984’te piyasaya sürülen ilk cep telefonu olan Motorola DynaTAC 8000X yaklaşık 1 kg ağırlığındaydı.

26. Her ay PC’leri tehdit eden 5 binden fazla kötücül yazılım keşfediliyor ve sayıları sürekli olarak artıyor.

27. Dünya’da kullanılan tüm paranın sadece yüzde 10’u maddesel gerisi ise tamamen dijital olarak kullanılıyor.

28. Eğer insan beyni kadar güçlü bir bilgisayar yapılabilseydi bu makinenin saniyede 38 bin trilyon işlem yapabilmesi ve 3 bin 580 terabayt RAM kullanması gerekecekti.

29. Matrix filminden önce de bilim insanları hayatın bir bilgisayar simülasyonu mu, yoksa gerçek mi olduğu hakkında sayısız araştırmalar yaptılar. Filmden sonra bu araştırmaların sayısı oldukça artmıştır.

30. Google kurulduğundan bu yana akademik zekadan çok pratik zekaya önem veren bir firma olmuştur. Şu anda bile çalışanları arasında üniversite diploması olmayan çalışanlar bulunmaktadır. Bu pek çok teknoloji firmasında bu şekilde devam ediyor.

31. Google Maps trafik kontrolünü Android cihazların trafikteki süratlerine göre hesaplıyor. Diğer navigasyon uygulamaları da buna benzer bir şekilde çalışıyor.

32. 2015 itibarıyla DNA’nızın sadece bir gramına Tüm Google ve Facebook verisini sığdırmak mümkündü.

33. Kağıt para sanıldığı gibi kağıttan değil pamuktan yapılır.

34. 2012 yılında NYU-Poly adlı firma robot bir balık geliştirdi ve bunu akvaryuma saldı. İşin ilginç tarafı diğer balıklar robot olduğunu anlamadılar. Robot balık ortama hemen uyum sağladı.

35. Yirminci yüzyılın başlarında at pislikleri büyük bir kirlilik sorunu oluşturduğundan otomobiller çevreci bir çözüm olarak görülüyordu.

36. En yüksek hıza ulaşan uzay aracı güneşin çevresinde dönen Helios uzay sondasıdır. Bu aracın saatteki hızı 250.000 kilometredir.

37. Bir fotoğraf makinesiyle kendi fotoğrafını çeken ilk kişi Robert Cornelius’tur. Bu fotoğrafın,yani ilk özçekimin tarihi 1839’dur.

38. Alexander Graham Bell‘in gömüldüğü gün ABD’de ve Kanada’daki 13 milyon telefon saygı duruşu için bir dakikalığına susmuştur.

39. Mikrodalga fırın, 2.Dünya Savaşı yıllarında radar geliştirme çalışmaları sırasında bir mühendisin cebindeki çikolatanın eridiğini fark etmesiyle tesadüfen geliştirilmiştir.

40. Thomas Edison ampulün içinde kullanılan ideal flamanı bulana kadar birbirinden farklı 4.500 maddeyi denemiştir.

Dev Arşiv! Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

41. Bilgisayarlı robot kolları ilk kez 1961 yılında otomobil fabrikalarında kullanılmaya başlanmıştır.

42. Evlerde kullanılan ilk buzdolapları 1910’lu yılların başında icat edilmiştir. Albert Einstein ile öğrencisi Leo Szilard 1926’da özel bir buzdolabı tasarlamış ve 1930’da patentini almışlardır.

43. İlk pili Alessandro Volta 1800’de icat etmiştir. Yeniden doldurulabilen pili de 1859’da Gaston Plante geliştirmiştir.

44. Bir otomobilde yaklaşık 30.000 farklı parça bulunur.

45. 1818’de Paris ‘te tanıtılan ilk bisikletin pedalları yoktur. Pedallı bisiklet ise 1864 yılında geliştirilmiştir.

46. 1971 yılında bilgisayar üreticileri bir elektronik çipe ancak 4.000 transistör sığdırabilirken 2015 yılında bu sayı 10 milyara kadar ulaşmıştır.

47. Teknolojiyle birlikte doğan bir fobi vardır. Bu fobinin adı ise: nomofobidir. Yani cep telefonsuz veya cep telefonu sinyalsiz kalma korkusudur.

48. Bill Gates’in evi Mac bir bilgisayarda tasarlanmıştır.

49. Köpeği gezdirirken sokak temizliğine dikkat… Meksika’da, yukarıda gördüğünüz özel kutular köpek pisliği atmak için. Olayın süperliği ise; köpek dışkısını atınca size belli bir süre Wİ-Fİ hizmeti sunması.

50. Yılın Adamı! Time Dergisi 1982 yılındaki sayısında, her yıl seçtiği “Yılın Adamı” olayını değiştirerek “Yılın Makinesi” olarak bilgisayarı seçmiştir.

51. Dünya genelinde 1 milyardan fazla iPhone kullanımdadır.

52. Robot kelimesi Çekçe “Robota’dan” gelmektedir.

53. İlk fotoğraf makinesinin tek bir fotoğraf çekmesi 8 saat sürüyordu.

54. Bilim insanları cep telefonlarını idrar kullanarak şarj etmenin ve hatta idrarda diş üretmenin yolunu buldular.

55. Bir solucanın aklı haritalandırılmış ve Lego bir robota kopyalanmıştır.

56. Yapımcıların filmlerinde kullandıkları bilimsel bilgilerin doğru olması bakımından tavsiye alabilecekleri bir telefon hattı mevcuttur.

57. Dünyanın en çok satan telefonu 250 milyon satış rakamı ile Nokia 1100 modelidir.

58. Japonya’daki gençlerin çoğunun duşta da telefon kullanmalarından dolayı Japonya’daki telefonların %90’ı su geçirmez olarak tasarlanır.

59. Şu anki akıllı telefonlarımızın işlemci gücü, Apollo 11’i Ay’a indiren bilgisayar sisteminin işlemci gücünden daha güçlü.

60. 2012 yılında Apple her gün 340 bin adet iPhone sattı.

Dev Arşiv! Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

61. Cep telefonu radyasyonlarının uykusuzluğa ve baş ağrısına sebep olduğu kanıtlanmıştır.

62. Mobil cihazların yapımında 250 bin adet farklı patent kullanılır.

63. Apple kurucularından Steve Wozniak, vaktinde 888-888-8888 telefon numarasını almıştır. Fakat telefonlarla oynayan bebekler yanlışlıkla kendisini her gün 100 kez arayınca bu numaranın aslında o kadar da kullanışlı olmadığına karar vermiştir.

64. 60 bin fit yükseklikte ve saatte yaklaşık 2000 kilometre hızla giderseniz GPS’iniz otomatik olarak kapanır. Çünkü telefonunuz kıtalar arası gönderilen bir füze olarak algılanabilir.

65. Bilgisayarda bir şeyler yazmaya başladığımızda nefes alış verişimiz sıklaşır.

66. Mobil telefonlar, tuvaletlere kıyasla 18 kat daha fazla bakteri barındırır.

67. Mobil telefon üzerinden yapılan ilk görüşmeyi 1973’te Martin Cooper gerçekleştirdi. Cooper, Motorola’nın mucitlerindendi.

68. Britanya’da her yıl ortalama 100 bin telefon tuvalete düşüyor.

69. Apple iPhone 6’yı günde bir kez şarj ederseniz, yılda toplam 0.25 dolarlık elektrik masrafı yapmış olursunuz.

70. Mobil dünyadaki zararlı yazılımların %99’lık dilimi Android kullanıcılarını hedef alıyor.

71. İnsanlar günde ortalama olarak 110 kez akıllı telefonlarının ekran kilidini açıyor.

72. 1850 yılında George Boole kendi adıyla anılan ve sadece 1 ve 0 rakamlarının kullanıldığı Boole Cebiri sistemini bularak, bilgisayarların gelişimi üzerinde önemli rol oynamıştır.

73. Aslında Silikon Vadisi’nin oluşmasındaki en önemli etken günümüzdeki en prestijli üniversitelerden birisi olan Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi diye bir kavram ortaya atılmadan önce kurulmuş ve öğrencilerinin bu bölgede teknoloji geliştirmesine imkan tanımıştır. Silikon Vadisi tarihinde ilk kurulan ve günümüzde hala faliyetlerini sürdüren iki şirket General Electric ve Kodak’tır.

74. Silikon Vadisi’ndeki ortalama maaş yıllık 122 bin 172 Amerikan Dolarıdır.

75. Sanal gerçeklik fikri, ilk kez 1962 yılında Morton Heilig (günümüzün multi-medya uzmanı) tarafından; görme, işitme, koklama ve dokunma duyularımıza hitap eden Sensorama adında bir makine olarak vücut bulmuştur.

76. Günümüzde sanal gerçeklik alanında kullanılan kasklı ekranların ilk örneği ise 1968 yılında Amerikalı bilgisayar mühendisi Ivan Sutherland ve öğrencisi Bob Sproull tarafından geliştirildi. Ağır olduğu için tavandan sarkıtılarak kullanılan The Sword of Damocles, gösterdiği çıktıyı, binoküler (çift mercekli – Dürbün) ekrana yüklü bir bilgisayar programından sağlıyordu.

77. Dünyanın en popüler porno sitelerinden Pornhub, geçtiğimiz 2017 yılına dair bazı veriler paylaştı. Buna göre kadın kullanıcılar, 2017’de önceki dönemlere kıyasla daha fazla video izlemiş. 2017’de sitenin toplam ziyaret edilme rakamı ise, 28.5 milyar.

78. Pornhub’da 2017 Sevgililer gününde akşam saat 18:00’dan sonra sitedeki ziyaretçi sayısı da yüzde 17 azalmıştır.

79. Yazı tiplerini değiştirmek yazıcı mürekkebinde tasarruf yapmanızı sağlar.

80. Bir cep telefonundan gelen radyasyonun% 60’ına yakını doğrudan kullanıcı kafasına doğru gider.

Dev Arşiv! Okuyunca Ufkunuzu Genişletecek Teknoloji ile İlgili Mutlaka Bilmeniz Gereken 100 Bilgi

81. Thomas Edison dünyanın en yüksek patent sayısına sahip olan isimdir, tam sayı 2332’dir.

82. İnternetin dünya çapında 50 milyon kullanıcıya ulaşması dört yıl sürmüştür. Radyo bu sayıya 38 yılda, TV ise 14 yılda ulaşmıştır.

83. İlk İnternet tarayıcısı, 1993 yılında piyasaya sürülen Mosaic idi.

84. HP, Google, Microsoft ve Apple‘ın, Teknoloji şirketleri olmalarından başka ortak bir yanları daha var. Hepsi garajda kurulmuşlardır.

85. Amazon.com daha önce Cadabra.com olarak markalaşmayı düşünüyordu. Fikir Jeff Bezos’a ait. Cadabra ise Abracadabra’dan geliyor.

86. 11 Temmuz 1962’de Fransa, Andover, Maine, ABD‘deki TELSTAR uydusu üzerinden bir ikiz istasyondan bir TV sinyalinin ilk transatlantik iletimini almıştır.

87. ABD Başkanı Bill Clinton’ın 1997 yılının Ocak ayında web yayını yapan ilk kişi olmuştur.

88. Android kullanıcılarının %20’si telefonlarından Facebook uygulamasını sildiklerinde, pil artışı olduğunu söylemektedir.

89. Arkyne adlı teknoloji firması, cep telefonu şarj sorununa farklı bir çözüm üretti. Firmanın geliştirdiği Bioo adlı saksı kullanıcılara şarj etmenin doğal yolunu sunmaktadır.

90. Pantelligent isimli akıllı tava, yemeklerin yapılış sürecini kontrol altında tutarak her zaman başarılı sonuçlar alınmasını garanti ediyor.

91. Tokyo Üniversitesi’ndeki bilim insanları deriye yapıştırılarak vücuttaki oksijen düzeyini ölçebilen bir cihaz geliştirdiler.

92. Oombrella isimli şemsiye sahip olduğu akıllı sensörler sayesinde yağmuru önceden tahmin edebiliyor. Şemsiyenin tutma yerinde nem, sıcaklık, basınç ve ışınları ölçen sensörler bulunuyor.

93. Harvard Üniversitesi’nde araştırmacılar okyanuslarda zarar vermeden yakalanması neredeyse imkânsız canlılar için bir çözüm geliştirdi.

94. Gerçek anlamıyla hayata temas eden bir VR eldiven üretildi. VR eldivenler ve tasarlanan ortamla görme engelli kişiler dünya mirasını zenginleştiren sanat eserlerini dokunarak keşfedebilecek.

95.  Harvard Üniversitesi’ne bağlı araştırmacılar neredeyse aralıksız şekilde sigara tüketen bir mekanizma tasarladılar. Bunun sebebi ise KOAH ve sigaranın akciğerdeki etkileri üzerine bir araştırma yapmak.

96. Max Planck Enstitüsü, gerçek zamanlı MRI görüntülerini işleyebilecek bir görüntüleme teknolojisi ortaya çıkardı.

97. Intel, üzerinde çalıştıkları ve düşük tüketime sahip görüntü teknolojileriyle taşınabilir bilgisayarların bataryada kullanım sürelerini 28 saate dek artırıyor.

98. iPhone‘larda galeride fotoğraf gizlemek mümkündür. Galeri uygulamasına girdiğinizde direkt görünmesini istemediğiniz fotoğraflar varsa (banka hesabı görüntüsü bile olabilir) fotoğrafı incelerken ‘gizle’ tuşuna basın.

99. Android cihazlarda gelen bildirimi şu anlık silip sonradan telefonun size hatırlatmasını istiyorsanız bildirimi sağa doğru sürükleyip çıkan saat işaretine basarak telefonunuzun ne kadar süre sonra hatırlatmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

100. Bilim insanları hala göz nakli yapmanın bir yolunu bulamamıştır. Bunun sebebi, gözlerimizi beynimize bağlayan optik sinirin ameliyat edilemeyecek kadar hassas olmasıdır.

Görüntülü görüşme için en iyi ücretsiz uygulamalar

Previous article

Samsung’un merakla beklenen yeni amiral gemisi tanıtıldı

Next article

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

You may also like