0

Tüm cilt bakım içerikleri cildiniz için faydalı değil ama bazıları gerçekten de hem size hem de çevreye zarar veriyor! Yediklerimize, giydiklerimize hatta yaşam stilimize daha çok dikkat ettiğimiz bu günlerde cilt bakımı için kullandığımız içerikler de bir o kadar önemli. Peki hangi içerikler iyi veya kötü? Cilt bakımı hakkında özenli davranıyorsanız en kötü içerikler arasında parabenlerin başında geldiğini biliyorsunuzdur. Parabenlerin hem sağlığımız hem de cildimiz için zararlı olduğu söyleniyor peki paraben aslında nedir?

İtiraf etmeliyiz ki birçok şeye çok fazla insan ‘kötü’ diyorsa bazen fazla araştırma yapmadan bu yargıyı kabul edebiliyoruz. Eğer parabenler söz konusu olduğunda çoğunluluğa göre hareket edip bu içeriği boykot etmeye başladıysanız, sebebini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Paraben içerikli ürünleri kullanmayı bıraktıysanız veya “Ne? Parabenler zararlı mı?” diye bir paniğe girdiyseniz bilinçli bir tüketici olmak adına parabenler hakkında bilmeniz gereken her şeyi aşağıda görebilirsiniz…

PARABEN NEDİR?

İlk olarak 1950’de kullanılmaya başlanan parabenler bir çeşit koruyucu madde. Birçok sağlık ve güzellik ürününün raf ömrünü uzatmak için kullanılan parabenler, ürünlerin içerisindeki bakteri ve küf oluşumunu önlüyor. Ne yazık ki paraben içerikli ürünlerin üzerinde “Bu üründe paraben vardır!” gibi uyarılar bulunmuyor. Cilt bakımı alışverişi yaparken serumların veya kremlerin etiketlerinde ‘butylparaben,’ ‘methylparaben’ veya ‘propylparaben’ gibi kavramlara dikkat edebilirsiniz.

PARABENLERİN NEDEN ‘KÖTÜ’ OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR?

Ürünlerin aylarca hatta yıllarca bozulmamasını sağlayan parabenler ne kadar raf ömrünü uzatsa da bu içerikli ürünleri kullandığınızda cildinizin içine işleyebiliyor. 2004’te İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre 20 kadının 19’unun göğüs bezlerinde paraben kalıntıları bulundu. Parabenlerin göğüs kanserine sebep olup olmadığı kesin olmasa da parabenlerin vücut içerisinde kalıcı olduğu gözlendi. Hormon sistemine zarar verdiği bilinen parabenler, östrojen hormonunu takip edebiliyor. Vücuttaki fazla östrojen hormonu ise göğüs hücrelerinin bölünmesine ve tümör oluşumuna sebep olabiliyor. Bu nedenle parabenler çoğu zaman göğüs kanseri veya üreme sorunları ile bağdaştırılıyor.

PARABENLER ÇEVREYE ZARAR VERİYOR MU?

Parabenler sadece vücudunuz için değil aynı zamanda çevre için de zararlı. Bilimsel araştırmalarda parabenlerin deniz canlılarında bulunduğu ortaya çıktı. Kanalizasyonlardan denizlere veya okyanuslara giden paraben içerikli bakım ürünleri, canlıların ekosistemine zarar veriyor.

‘PARABENSİZ’ ETİKETLİ ÜRÜNLERE Mİ YÖNELMELİYİZ?

Okuduğunuz bilgiler sizi korkutmuş olabilir ancak hemen panik olmayın! Bakım ürünlerinin formüllerindeki koruyucu maddelerin oldukça az bir yüzdede olduğunu söylemeliyiz. Paraben gerçekten ‘kötü’ bir madde ancak şimdilerde koruyucu olarak kullanılan farklı içerikler var. Gelişen teknoloji ve cilt bakım gelişmeleri ile birçok üretici daha yararlı ve etkili koruyucu maddelere yöneliyorlar. Bazı insanlar parabensiz ürünlerin yeteri kadar etkili olmadığını düşünüyor. Ancak hassas cildi olanlar için doğal ürünleri kullanmak parabenli ürünlere yönelmekten çok daha güvenli ve sağlıklı. ‘Parabensiz’ etiketleri her zaman kalıcı bir çözüm ifade etmiyor. Bakım ürünü alışverişi yaparken adeta karınca duası gibi olan etiketleri okumak ekstra bir iş gibi gelebilir… Ancak ‘parabensiz’ etiketi bile olsa cildinize zarar vermeyecek sentetik içeriklerin olmadığına emin olmak için ürünlerin arkasındaki minik yazıları okumak şart! Hangi koruyucu maddelerin zararlı olmadığını anlamak için ‘Ecocert’ internet sitesinden vücut standartlarına uygun olan koruyucu madde listesini görebilirsiniz. Son yıllarda her konuda daha bilinçliyiz ve bu ‘yeni’ yaşam tarzımıza cilt bakımını da eklemekte fayda var!

Kadayıflı Muhallebi Tarifi

Previous article

Evde Cilt Bakımı: Kahve Maskesi

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like