Sağlık/Bakım

SPOR EVE SIĞAR

0

Hareket etmek, eklem sağlığımız ve kan dolaşımımız için son derece önemlidir. Bunun ne kadar önemli bir konu olduğunu hareketsiz kalan insanların yaşadıkları sağlık sorunlarına bakarak anlayabiliyoruz.

 

Soğuk kış günleri ya da yaşanılan bazı zorlu süreçler harekete geçmemizi zorlaştırabiliyor. Günümüzden örnek vermek gerekirse, güzel bir sabah koşusu ile başlaması gereken hafta sonlarımızı evde kapalı kalarak geçirmek zorunda kalabiliyoruz. Bu durumun psikolojik etkileri de üzerimize yüklendikten sonra harekete geçmek oldukça güç bir hale gelmeye devam ediyor. İşler ne kadar ters giderse gitsin, yaşananların hiçbiri arkasına sığınacağımız bahaneler olmamalıdır. Ev içerisinde kendimize ayıracağımız yarım saat ile bir saat arası bir sürede bile vücudumuz için gerekli hareketi sağlayabiliriz. Bu sürenin izlediğimiz bir dizi ya da filmin süresinin içinde yer alması da engel teşkil etmeyecektir. Televizyon ya da bilgisayar karşısında hareketlerimizi hayata geçirebiliriz. Üstelik bunun için ekipmanlara sahip olmak da şart değildir! Kendi vücudumuzu kullanarak yapabileceğimiz hareketler bizi zinde tutmaya yetecektir. Peki bunun için neler yapabiliriz?

 

Hareketsiz kalmak kaslarımızın da güç kaybına uğramasına sebep olacağı için kaslarımızı uyaracak hareketlere yönelebiliriz.

Çalışmaya vücudumuzdaki en büyük kas grubu olan bacaklarımızdan başlayabiliriz. Bulunduğumuz yerde yapacağımız bir çöküp kalkma (squat) hareketi bile bacaklarımız için yeterli hareketi sağlayacaktır. Bu hareketleri yaparken belirli bir tekrar sayısına bağlı kalmak sizi zorlayabilir. Bu sebeple tekrar sayısını yorgunluk durumunuza göre belirleyebilirsiniz ancak yaptığınız bu çalışmayı en az üç kere tekrarlamalısınız. Başlangıç aşamasında bize zor gelebilecek, bacaklarımızda titremeye dahi yol açabilecek ve sürdürelebilirlik açısından zorluk teşkil eden squat ile egzersizlere başlamak sizi zorlayacaksa; birçok alternatifi olduğunu unutmamalı ve pes etmemelisiniz. Yaylı bir yapıya sahip olmayan zeminde, mat veya düz bir minder üzerinde sırt üstü uzanıp önce sağ bacağınızı kalçanızla doksan derecelik bir açı oluşturarak tavana doğru kaldırabilir ve ardından aynı işlemi sol bacağınız ile devam ettirebilirsiniz. Bacaklarınızda zaman içerisinde hissedeceğiniz yanma hissi, kaslarınızın çalıştığını ve yağ yakmaya başladığınızın müjdesi olacaktır.

Alt bölgemizi çalıştırdıktan sonra sıra üst bölgemizi harekete geçirmeye geldi. Bu noktada dizlerimizin üzerinde gerçekleştireceğimiz yarım şınav hareketi hem kaslarımızı daha az zorlayacak hem de üst bölgemizin toplu bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Hareketi gerçekleştirdiğiniz ilk anda kollarınızın titremesi ve erkenden yorulması sizi pes ettirmesin. Çünkü ilk seti tamamladığınızda kan dolaşımınız çalışılan kas grubunu desteklemeye başlayacak ve ikinci sete daha güçlü bir şekilde girmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde en az üç set halinde gerçekleştireceğiniz bir çalışma ile vücudunuzu harekete geçirmeye başlamış olacaksınız.

Gündelik rutininize ekleyebileceğiniz bu küçük dokunuşlar ile evde geçirdiğiniz süreyi sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Bakımı: 4 Soruda Bilinmesi Gerekenler

Previous article

FIRINDA SUFLE TARİFİ

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like