0

Yeni doğum yapmış olan annelerin ve yeni ebeveyn olmuş bireylerin anne ve baba olma konusunda birden fazla endişesi vardır. Özellikle ilk bebeklerini kucaklarına alan anne babaların bu konuda panik yapmaları, endişe duymaları muhtemeldir. Yeni doğan bakımı ile ilgili bilinmesi gerekenlerin 4 soruda özetlenmiş hali ise aşağıda verildiği gibidir.

  1. Yeni Doğan Emzirme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerini nasıl emzireceğini bilemeyen, bu bağlamda sağlıklı olanı uygulamak isteyen kişilerin, bebeklerini 24 saatlik gün içerisinde en az 8 ila 10 kez her iki memeyi de emzirecek şekilde beslemeleri gereklidir. Bebeğinizin uyuyor olması sebebi ile emzirme işlemini geciktirmeniz, sağlıklı değildir. Bu sebeple bebek uyuyor olsa dahil 3 saat arayı geçmeyecek şekilde emzirmeye dikkat etmeniz gereklidir.

  1. Yeni Doğan Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebeğinizin, uyuduğu saatlerin uyanık olduğu saatlerden fazla olması normaldir. Yani, bebeğinizin doğduktan sonraki ilk 2 hafta içerisinde günde 12 ila 16 saat uyuyup, 1-2 saat aralıklarla uyanarak bu düzeni devam ettirmesi mümkündür. 2 haftayı geçen bebekte ise, bu süre yavaş yavaş ters oranda azalmaya başlayacak, bebeğin uyanık kaldığı saatlerde artış oluşacaktır.

  1. Yeni Doğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yeni doğan bebeklerde gaz sancısı sorununun görülmesi muhtemeldir. Bu sorunun giderilmesi için ise aşağıda verilen uygulamalara başvurulması gereklidir.

  • Bebeğinizi, sırtını dik olacak şekilde omzunuza yerleştirin,
  • Avucunuzun içerisinde bir boşluk kalacak şekilde parmaklarınızı kapatın,
  • Bebeğinizin mide hizasında, beline yakın olan bir noktaya avucunuzun içi ile hafif hafif ve arka arkaya vurun. Bu şekilde sıkışmış olan gazın yükselmesini sağlayacaksınız.
  • Ardından, yükselmesini sağladığınız gazın dışarı çıkması için avucunuz ile bebeğinizin sırtını sıvazlayın.
  1. Yeni Doğan Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Yeni doğan banyosu, bebeğin göbek kordonu düştükten sonra yıkanmasıdır. Bu yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken unsurlar, aşağıda verildiği gibidir.

  • Suyun ısısı, sıcak ya da soğuk değil ılık olmalıdır. Bu ölçümün bileğe su damlatılarak yapılması mümkündür.
  • Bebeğin doğrudan suyun içerisine bırakılmasının aksine, bir el ile tutulup diğer el ile yıkanması gereklidir.

6 Aydan Sonra Bebeklere Yedirilebilecek Sebzeler Hangileridir?

Previous article

SPOR EVE SIĞAR

Next article

Yorumlar

Comments are closed.

You may also like